“Dissertatsiya yozishda keng tarqalgan xatolar” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
JDPU Axborot resurs markazida Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagog kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan tashkil etilgan seminarda universitet izlanuvchilari ishtirok etishdi.
Ushbu seminar-trening mehmoni siyosiy fanlari doktori, professor Jo‘raqulov Furqat Noryigitovich bo‘ldi. Ma’ruzachi o‘z so‘zida dissertatsiya yozishga kirishishdan oldin, nimalarga e’tibor qilish lozimligi, dissertatsiyaning kirish qismi engmas’uliyatli qismi bo‘lib unda, xuddi shaffof ko‘zgudagi kabi, uning eng yaxshi jihatlari, yangilik elementlari aks etishi kerakligini ta’kidladi.
Seminar davomida shuningdek. dissertatsiyaning boblari, reja tuzish va har bir qismni kichik-kichik qismlarga bo‘lib yozish kabi bir qator qoidalar haqida tushunchalar berildi. Savol-javoblar asosida o‘tgan seminar-trening ishtirokchilar uchun foydali ma’lumotlarga boy bo‘ldi.

Состоялся семинар-тренинг на тему «Распространенные ошибки при написании диссертации»
На семинаре, организованном Отделом научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров в Центре информационных ресурсов ДжГПУ приняли участие соискатели университета.
Гостем данного семинара-тренинга стал доктор политических наук, профессор Джуракулов Фуркат Норйигитович. В своем выступлении докладчик подчеркнул, на что следует обратить внимание прежде чем приступить к написанию диссертации. Он отметил, что введение является самой ответственной частью диссертации, в которой, как в прозрачном зеркале, должны быть отражены ее лучшие стороны и элементы новизны.
В ходе семинара также были даны разъяснения о главах диссертации, составлении плана и ряде правил, таких как разделение каждой части на небольшие подразделы при написании. Семинар-тренинг, проведенный в формате вопросов и ответов, оказался богат полезной информацией для участников.