Filologiya fakultetida “4+2” tartibidagi va boshqa turdagi amaliyotlarning tashkil etilishi bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Filologiya fakultetida O‘quv-uslubiy boshqarmaning Talabalar amaliyoti bo‘limi tomonidan fakultet mas’ullari ishtirokida “Universitetda 2025–2026 o‘quv yilida “4+2” tartibidagi va boshqa turdagi amaliyotlarning tashkil etilishi to‘g‘risida” seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbir davomida amaliyotning ta’lim jarayonidagi o‘rni va ahamiyati, shuningdek, fakultet mas’ullarining mazkur jarayondagi faoliyatini yanada rivojlantirish zarurligi haqida so‘zyuritildi. Seminar-treningda “4+2” tartibidagi hamda boshqa turdagi amaliyot jarayonlariga oid masalalar batafsil muhokama qilindi.
Shuningdek, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari bo‘yicha takliflar taqdimot asosida ko‘rib chiqildi. Ishtirokchilarning fikr-mulohazalari tinglanib, ular tomonidan bildirilgan savollarga belgilangan tartibda javoblar berildi.
Tadbir davomida Jizzax shahridagi Prezident maktabi hamda viloyatda faoliyat yuritayotgan ixtisoslashtirilgan maktab-internatlar bilan hamkorlik shartnomalari imzolanganligi, ushbu ta’lim muassasalarida iqtidorli talabalarning amaliyot o‘tash jarayoni yo‘lga qo‘yilganligi haqida ma’lumot berildi.

На факультете филологии был проведен семинар-тренинг по организации практики в формате «4+2» и других видов практик.
На факультете филологии Джизакского государственного педагогического университета отделом студенческой практики Учебно-методического управления был проведен семинар-тренинг на тему «Об организации практики по системе «4+2″ и других видов практик в университете в 2025-2026 учебном году» с участием ответственных сотрудников факультета.
В ходе мероприятия говорилось о роли и значении практики в образовательном процессе, а также о необходимости дальнейшего развития деятельности ответственных лиц факультета в данном процессе. На семинаре-тренинге были подробно обсуждены вопросы, связанные с порядком «4+2» и другими видами практических процессов.
Также на основе презентации были рассмотрены существующие проблемы и предложения по путям их устранения. Были заслушаны мнения и комментарии участников, и на заданные ими вопросы были даны ответы в установленном порядке.
В ходе мероприятия была предоставлена информация о подписании договоров о сотрудничестве с Президентской школой города Джизака и специализированными школами-интернатами, действующими в области, а также о налаживании процесса прохождения практики одаренными студентами в этих учебных заведениях.