Germaniyaning ASIIN Xalqaro ta’lim va akkreditatsiya agentligi  mutaxassislari,  ekspertlar guruhi dastur koordinatorlari va rektorat vakillari bilan uchrashdi.
7 apreldan 10 aprelgacha bo‘lib o‘tadigan tashrifning ilk kuni dastur koordinatorlari va rektorat vakillari bilan uchrashuvdan boshlandi.
Ta’kidlash joiz, Xalqaro tashkilot tomonidan universitetning 4 ta ta’lim dasturlari: Kimyo va Biologiya bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari hamda Aniq va tabiiy fanlarni o‘qitish metodikasi (kimyo va biologiya) magistratura mutaxassisliklari xalqaro standartlar talablariga javob berishi ko‘rib chiqiladi. Universitet rahbariyati hamda mehmonlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuv do‘stona va ochiq tarzda o‘tkazildi. Dastlab universitet o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Furqat Jo‘raqulov universitetda yaratilgan sharoitlar,oliygohning bugungi faoliyati, xalqaro aloqalar, kelajakdagi rejalar bilan tanishtirdi.
Universitetni yanada rivojlantirish; xalqarolashtirish, dasturlar profili va keyingi rivojlanish istiqbollari. xodimlar hamkorlik; sifatni tekshirish kabi masalalarga qaratilgan suhbatni  Bremen amaliy fanlar universiteti professori Tilman Achstetterning bir qator savollari bilan davom etdi.
-Oliygohingizni tanishtirishga bag‘ishlangan ajoyib taqdimot uchun o‘z tashakkurimizni izhor etamiz,- professor Tilman Achstette. Bu yerga tashrifimizning maqsadi sizning universitetingizni xalqarolashtirishdir. jarayonda ba’zi bir savollar va tavsiyalar ham tug‘ilishi tabiiy shu o‘rinda suhbatimiz ochiq va samimiy tarzda o‘tishini biz ham istaymiz. Fikrlar almashinuvi turli muhokamalar barchamiz uchun juda foydali bo‘ladi.
Suhbat davomida tomonlar universitetda akademik mobillikni oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar, ilmiy darajalarlilar sonini oshirish borasida qilinayotgan ishlar xususida so‘z yuritildi. uchrashuvda shuningdek universitet hayotini aks ettiruvchi videorolik ham namoyish etildi. Ma’lumot uchun aytish joizki ekspertlar guruhi 3 kun  davomida universitetda ta’lim jarayoni,  moddiy-texnik baza va laboratoriya imkoniyatlari va  yaratilgan sharoitlar bilan tanishib chiqishadi.

Специалисты Международного агентства по образованию и аккредитации ASIIN (Германия) встретились с группой экспертов, координаторами программы и представителями ректората.
Первый день визита, который пройдет с 7 по 10 апреля, начался со встречи с координаторами программы и представителями ректората.
Следует отметить, что Международная организация рассматривает соответствие 4 образовательных программ университета требованиям международных стандартов: направления образования бакалавриата «Химия» и «Биология», а также специальности магистратуры «Методика преподавания точных и естественных наук» (химия и биология). Встреча с участием руководства университета и гостей прошла в дружественной и открытой атмосфере. Сначала проректор по учебной работе университета Фуркат Джуракулов ознакомил с созданными в университете условиями, текущей деятельностью вуза, международными связями и планами на будущее.
Беседа, посвященная таким вопросам, как дальнейшее развитие университета; интернационализация, профиль программ и перспективы дальнейшего развития. сотрудничество сотрудников; проверка качества, продолжилась рядом вопросов профессора Бременского университета прикладных наук Тильмана Ачстеттера.
— Выражаем благодарность за замечательную презентацию, посвященную вашему университету, — профессор Тильман Ачстеттер. Цель нашего визита здесь — интернационализация вашего университета. Естественно, что в процессе возникают некоторые вопросы и рекомендации, и мы хотим, чтобы наша беседа прошла открыто и искренне. Обмен мнениями и различные дискуссии будут очень полезны для всех нас.
В ходе беседы стороны обсудили проделанную работу по повышению академической мобильности в университете и увеличению числа обладателей ученых степеней. На встрече также был показан видеоролик, отражающий жизнь университета. Следует отметить, что в течение 3 дней группа экспертов ознакомится с учебным процессом, материально-технической базой и возможностями лаборатории, а также созданными условиями в университете.