Hindiston oliygohlari vakillari JDPUda
Hindistonlik olimlar ayni kunlarda mutaxassislar uchun trening mashg‘ulotlarini boshlab yuborishgan. Treninglar 10 kun davom etadi.
25-mart kuni JDPU ga tashrif buyurgan Hindistonlik hamkorlar  universitetda Steam va Robototexnika rivojlantirish sohasida imzolangan hamkorlik memorandumiga asosan mutaxassislar uchun 10 kunlik trening mashg‘ulotlarini boshlab yuborishgan.
“Hindistonlik hamkorlarimiz tomonidan tashkil etilgan loyihada ishtirok etish uchun dastlab 40 dan ziyod talabgor o‘qituvchilar istak bildirishdi. Mana shu 40 nafar nomzoddan suhbat orqali  6 kishi  Steam  sohasida o‘tkaziladigan mashg‘ulotlarda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. Hindistonlik olimlar mashg‘ulotga qatnashish istagini bildirgan talabgorlar bilan suhbat o‘tkazishdi. Mashg‘ulotlar davomida zamonaviy eng so‘nggi dasturlaridan Robototexnologiyada  qo‘llaniladigan dasturiy ta’minot bo‘yicha, Logo tipidagi dasturlarning oxirgi versiyalari, 3D linklarini ishlatish uchun va 3D modellar yasovchi dasturiy ta’minotlar va har xil platformalar bo‘yicha ma’lumotlar olmoqdamiz. 10 kunlik mashg‘ulotlardan so‘ng o‘rganganlarimizni talaba yoshlar va o‘qituvchilarga  seminar-treninglar orqali amalda qo‘llash niyatidamiz ”,-deydi Matematika va informatika fakulteti o‘qituvchisi A’zam Bekbo‘tayev.
Mashg‘ulotlar  qiziqarli tarzda o‘tkazilmoqda. Hindistonlik mutaxassislarning tinglovchilarga nazariy va amaliy darslar o‘tkazilayotgani ularning bilimlarini yanada mustahkamlamoqda.
“Darslar juda qiziqarli o‘tmoqda, bugun sherigim bilan ikkita motorchalik harakatlanayotgan mashina robot yasadik. Shu barobarida uning dasturini ham yaratdik Ayni paytda dasturni yuklash jarayonidamiz. Biz yaratgan dastur asosida robot harakatlanadi. Men texnologik ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha talabalarga dars beraman. Biz yaratgan dasturni umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 5-9 sinflari uchun yangilik sifatida kiritishimiz mumkin”- deydi Texnologik ta’lim kafedrasi o‘qituvchisi  Mirjalol Yo‘ldoshev.
26 mart kuni boshlangan trening mashg‘ulotlar 5 aprelgacha davom etadi. Boshqa bir guruh Hindistonlik olimlar xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha faoliyatini davom ettirishadi.

Представители индийских ВУЗов в ДжГПУ
В эти дни индийские учёные начали проводить тренинговые занятия для специалистов. Тренинги будут продолжаться в течении 10 дней.
Индийские партнеры, посетившие ДжГПУ 25 марта, начали 10-дневное тренинговые занятия специалистов на основе подписанного в университете меморандума о сотрудничестве в области развития Steam и робототехники.
«Для участия в проекте, организованном нашими индийскими партнерами изначально более 40 преподавателей-добровольцев изъявили желание принять участие. Из этих 40 кандидатов посредством беседы 6 человек завоевали право участвовать в тренингах, проводимых в зоне Steam. Индийские ученые провели собеседование с заявителями, выразившими желание принять участие в тренинге. В ходе занятий Мы получаем информацию о новейшем программном обеспечении для робототехники, последних версиях программного обеспечения Logo, программном обеспечении для 3D-моделирования и различных платформах. После 10 дневных занятий мы намерены применить полученные знания студентам и преподавателям посредством семинаров и тренингов»,-говорит Азам Бекбутаев, преподаватель факультета математики и информатики.
Занятия проводятся интересно. Тот факт, что теоретические и практические занятия проводят индийские специалисты, еще больше укрепляет знания слушателей.
«Занятия очень интересные, сегодня мы с напарником сделали машину-робот, которая передвигается с помощью двух моторов. Наряду с этим мы создали и его программу. В настоящее время мы находимся в процессе загрузки приложения. Робот движется по созданной нами программе. Я преподаю студентам направления «Технологическое образование». Созданную нами программу мы можем представить как новинку для 5-9 классов общеобразовательных школ» — говорит преподаватель кафедры технологического образования Миржалол Юлдошев.
Занятия, начавшиеся 26 марта, продлятся до 5 апреля. Еще одна группа индийских ученых продолжает работать над преподаванием иностранных языков.