Hindiston oliygohlari vakillari JDPUda
Hindistonlik olimlar ayni kunlarda mutaxassislar uchun trening mashg‘ulotlarini boshlab yuborishgan. Treninglar 10 kun davom etadi.
25-mart kuni JDPU ga tashrif buyurgan Hindistonlik hamkorlar  universitetda Steam va Robototexnika rivojlantirish sohasida imzolangan hamkorlik memorandumiga asosan mutaxassislar uchun 10 kunlik trening mashg‘ulotlarini boshlab yuborishgan.
“Hindistonlik hamkorlarimiz tomonidan tashkil etilgan loyihada ishtirok etish uchun dastlab 40 dan ziyod talabgor o‘qituvchilar istak bildirishdi. Mana shu 40 nafar nomzoddan suhbat orqali  6 kishi  Steam  sohasida o‘tkaziladigan mashg‘ulotlarda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. Hindistonlik olimlar mashg‘ulotga qatnashish istagini bildirgan talabgorlar bilan suhbat o‘tkazishdi. Mashg‘ulotlar davomida zamonaviy eng so‘nggi dasturlaridan Robototexnologiyada  qo‘llaniladigan dasturiy ta’minot bo‘yicha, Logo tipidagi dasturlarning oxirgi versiyalari, 3D linklarini ishlatish uchun va 3D modellar yasovchi dasturiy ta’minotlar va har xil platformalar bo‘yicha ma’lumotlar olmoqdamiz. 10 kunlik mashg‘ulotlardan so‘ng o‘rganganlarimizni talaba yoshlar va o‘qituvchilarga  seminar-treninglar orqali amalda qo‘llash niyatidamiz ”,-deydi Matematika va informatika fakulteti o‘qituvchisi A’zam Bekbo‘tayev.
Mashg‘ulotlar  qiziqarli tarzda o‘tkazilmoqda. Hindistonlik mutaxassislarning tinglovchilarga nazariy va amaliy darslar o‘tkazilayotgani ularning bilimlarini yanada mustahkamlamoqda.
“Darslar juda qiziqarli o‘tmoqda, bugun sherigim bilan ikkita motorchalik harakatlanayotgan mashina robot yasadik. Shu barobarida uning dasturini ham yaratdik Ayni paytda dasturni yuklash jarayonidamiz. Biz yaratgan dastur asosida robot harakatlanadi. Men texnologik ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha talabalarga dars beraman. Biz yaratgan dasturni umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 5-9 sinflari uchun yangilik sifatida kiritishimiz mumkin”- deydi Texnologik ta’lim kafedrasi o‘qituvchisi  Mirjalol Yo‘ldoshev.
26 mart kuni boshlangan trening mashg‘ulotlar 5 aprelgacha davom etadi. Boshqa bir guruh Hindistonlik olimlar xorijiy tillarni o‘qitish bo‘yicha faoliyatini davom ettirishadi.

Representatives of Indian universities at JSPU
Indian partners who visited JSPU on March 25 started a 10-day training session for specialists based on the memorandum of cooperation signed in the field of Steam and Robotics development at the university.
“At first, more than 40 prospective teachers expressed their desire to participate in the project organized by our Indian partners. Out of these 40 candidates, 6 people won the right to participate in training in the field of Steam. Indian scientists interviewed applicants who expressed their desire to participate in the training. During the training, we are learning about the latest software, software used in robotics, the latest versions of Logo software, 3D modeling software, and various platforms. After 10 days of training, we intend to apply what we have learned to students and teachers through seminars and trainings, “says Azam Bekbotayev, a teacher of the Faculty of Mathematics and Informatics.
Classes are conducted in an interesting way. Theoretical and practical lessons are held by Indian experts, which further strengthens their knowledge.
“The lessons are very interesting, today my partner and I made a robot car that moves with two motors. At the same time, we have created its program. We are currently in the process of uploading the program. The robot moves based on the program we created. I teach students in the field of technological education. We can introduce the program created by us as a novelty for grades 5-9 of general secondary schools,” says Mirjalal Yoldoshev, a teacher of the Department of Technological Education.
The training sessions, which started on March 26, will continue until April 5. Another group of Indian scholars continues to work on teaching foreign languages.