II Xalqaro tanlov: “Rus tili – zamonlar va avlodlar o‘rtasidagi bog‘liqlik”
Tashkilotchilar: MDH davlatlarida pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘yicha bazaviy tashkilot — Moskva pedagogika davlat universiteti (MPGU) va Yevrosiyo pedagogik universitetlar assotsiatsiyasi (YeAPU).
Maqsad: Rus tilini aktiv bo‘lmagan (chet) til sifatida o‘qitish sohasida ilg‘or pedagogik tajribalarni aniqlash, ulashish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash.
Ishtirokchilar: Rossiya Federatsiyasi va MDH mamlakatlaridagi pedagogik ta’lim dasturlarini amalga oshirayotgan oliy ta’lim muassasalari o‘qituvchilari.
Muddat va bosqichlar:
I bosqich (masofaviy): 2025-yil 13-oktyabr — 16-noyabr.
Taqdim etiladigan materiallar:
Videorolik — “Rus tili: zamonlar va avlodlar o‘rtasidagi bog‘liqlik”;
Tajriba tavsifi — rus tilini chet tili sifatida o‘qitish bo‘yicha amaliyot/ metodika bayoni.
Natija: 25 nafargacha ishtirokchi II bosqichga saralanadi.
II bosqich (an’anaviy, Moskva, MPGU): 2025-yil dekabr oyining birinchi yarmi (sana qo‘shimcha e’lon qilinadi).
Dastur: master-klass taqdimotlari va yakuniy natijalar.
Taqdim etish tartibi va talablar:
Ariza topshirish, materiallarni shakllantirish formati, baholash mezonlari va boshqa talablarga oid ma’lumotlar ilovadagi Nizom va axborot xatida keltirilgan.

II Международный конкурс: «Русский язык — связь времён и поколений»
Организаторы: Московский педагогический государственный университет (МПГУ) — базовая организация по подготовке педагогических кадров в странах СНГ, и Евразийская ассоциация педагогических университетов (ЕАПУ).
Цель: выявление и обмен передовым педагогическим опытом, а также укрепление международного сотрудничества в области преподавания русского языка как неродного (иностранного).
Участники: преподаватели высших учебных заведений, реализующих программы педагогического образования в Российской Федерации и странах СНГ.
Сроки и этапы:
I этап (дистанционный): 13 октября — 16 ноября 2025 года.
Предоставляемые материалы:
Видеоролик — «Русский язык: связь времен и поколений»;
Описание опыта — изложение практики/методики преподавания русского языка как иностранного.
Результат: до 25 участников будут отобраны для II этапа.
II этап (очный, Москва, МПГУ): первая половина декабря 2025 года (дата будет объявлена дополнительно).
Программа: проведение мастер-классов и подведение итогов.
Порядок подачи заявок и требования:
Информация о формате подачи заявок, оформлении материалов, критериях оценки и других требованиях приведена в прилагаемом Положении и информационном письме.