Ikki daho-ikki bebaho…
O‘zbek tili va adabiyoti professor-o‘qituvchilari va talabalari tomonidan tayyorlangan”ikki daho-ikki bebaho” deb nomlangan badiiy kecha buyuk mutafakkir g‘azal mulkining sultoni A.Navoiyning 584-yilligi hamda shoh va shoir, davlat arbobi Z.M. Boburning 542-yilligiga bag‘ishlandi.
Kechani universitet yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov ochib berdi. U o‘z so‘zida Buyuk shoir va mutafakkir, davlat va jamoat arbobi Alisher Navoiy hamda Z.M.Boburning milliy madaniyatimiz va adabiyoti uchun qoldirgan bebaho ijodiy-ilmiy merosi, nodir adabiy asrlar osha dunyo xalqlarini ham o‘ziga jalb etib kelayotganini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda so‘zga chiqqanlar Navoiy turkiy til asosida betakror bog‘ yaratib, dunyo ahlini hayratga solgan bo‘lsa, Bobur shu turkiy nazm gulshanidagi bepoyon bog‘ni chin ma’noda bo‘stonga aylantirgan va hind yurtida ham ijodkorlar rahnamosi bo‘lganligini e’tirof etib. Shu bois ham ularning ijodi hamon qunt bilan o‘rganilayotganini aytib o‘tishdi.
Shundan so‘ng talabalar ijrosida Hazrat Bobur hamda Navoiyning bebaho ijodidan g‘azal va ruboiylar o‘qildi. Maqom va qo‘shiqlar ijro etildi.
ijodkor talaba yoshlar tomonidan sahnalashtirilgan “Layli va Majnun” monologi hamda “Bobur va Humoyun suhbati” tomoshabinlarga manzur bo‘ldi.

Два гения — два бесценных человека…
Художественный вечер под названием «Два гения — два бесценных человека…», подготовленный профессорами, преподавателями и студентами узбекского языка и литературы, был посвящен 584-летию великого мыслителя, султана царства газелей А.Навои и 542-летию шаха и поэта, государственного деятеля З.М. Бабура.
Вечер открыл первый проректор университета по вопросам молодежи, духовно-просветительской работе С.Назаркасимов. В своем выступлении он подчеркнул, что бесценное творческое и научное наследие, оставленное великим поэтом и мыслителем, государственным и общественным деятелем Алишером Навои и З.М. Бабуром для нашей национальной культуры и литературы, через редкие литературные века привлекает внимание народов мира.
Также выступавшие на мероприятии отметили, что если Навои создал уникальный сад на основе тюркского языка, поразив мир, то Бабур превратил этот бескрайний сад тюркской поэзии в настоящий цветущий оазис и стал наставником творцов в Индии. Поэтому они подчеркнули, что творчество обоих до сих пор усердно изучается.
После этого в исполнении студентов были прочитаны газели и рубаи из бесценного творчества Бабура и Навои. Были исполнены макомы и песни.
Монолог «Лейли и Меджнун» и сцена «Беседа Бабура и Хумаюна», поставленные творческой студенческой молодежью, пришлись по душе зрителям.