«Ikki qanotimiz – ham o‘qitish, ham ilm qilish bilan birga uchaylik», — dedi Uzoqboy Begimqulov
Jizzax davlat pedagogika universitetida bo‘lib o‘tgan ilmiy-amaliy seminarda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi “Bosh ilmiy-metodik markaz” rahbari Uzoqboy Begimqulov ishtirok etdi.
Seminar davomida so‘nggi uch yilda rahbar va pedagog kadrlarning uzluksiz malakasini oshirish tizimi bo‘yicha yaratilgan yangi sxema va metodik yondashuvlar bosqichma-bosqich tushuntirib berildi.
Uzoqboy Shoyimqulov (Begimqulov) o‘z taqdimotida pedagoglarning kasbiy faoliyatida mustaqil malaka oshirish shakllari, malaka oshirish kurslari jarayonida tinglovchilarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari tahlillari haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, u o‘z nutqida bugungi kunda ta’lim mazmuni tez sur’atlarda yangilanib borayotganini, yangi ta’lim yo‘nalishlari paydo bo‘layotganini ta’kidlab, har bir pedagog o‘z ustida tinimsiz izlanish, zamon talabiga mos ravishda rivojlanish zarurligini qayd etdi.
“O‘qituvchi sifatli ta’lim berishi bilan birga, ilmiy tadqiqot ishlari bilan ham shug‘ullanishi lozim. Bu — ta’limning ikki qanoti”, — dedi Uzoqboy Begimqulov. Tadbir doirasida uzluksiz malaka oshirish sohasiga oid yangi elektron platforma taqdimoti ham o‘tkazildi. Ushbu tizim ma’lumotlar bazasi va qulay interfeysi bilan qatnashchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Seminar yakunlarida universitet rektori Maqsudjon Yuldashev ta’lim muassasasida olib borilayotgan islohotlar va yangiliklar haqida to‘xtalib, har haftaning shanba kunlari tashkil etilayotgan “ijtimoiy faollik kunlari” doirasida hamkorlikda seminarlar o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.

«Давайте летать вместе на наших двух крыльях — обучении и науке», — сказал Узакбай Бегимкулов.
В Джизакском государственном педагогическом университете прошел научно-практический семинар, в котором принял участие Узакбай Бегимкулов, руководитель «Главного научно-методического центра» при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
В ходе семинара были поэтапно разъяснены новые схемы и методические подходы, разработанные за последние три года для системы непрерывного повышения квалификации руководящих и педагогических кадров.
В своей презентации Узакбой Шоимкулов (Бегимкулов) предоставил информацию о формах самостоятельного повышения квалификации в профессиональной деятельности педагогов, анализе показателей успеваемости слушателей в процессе курсов повышения квалификации.
Также в своем выступлении он подчеркнул, что в настоящее время содержание образования обновляется быстрыми темпами, появляются новые образовательные направления, и отметил необходимость для каждого педагога непрерывно работать над собой и развиваться в соответствии с требованиями времени.
«Учитель должен не только предоставлять качественное образование, но и заниматься научными исследованиями. Это — два крыла образования», — сказал Узокбой Бегимкулов. В рамках мероприятия также состоялась презентация новой электронной платформы в области непрерывного повышения квалификации. Данная система с базой данных и удобным интерфейсом вызвала большой интерес у участников.
По итогам семинара ректор университета Максуджон Юлдашев рассказал о реформах и нововведениях, проводимых в учебном заведении, и выступил с инициативой проведения совместных семинаров в рамках «дней социальной активности», организуемых каждую субботу.