«Ikki qanotimiz – ham o‘qitish, ham ilm qilish bilan birga uchaylik», — dedi Uzoqboy Begimqulov
Jizzax davlat pedagogika universitetida bo‘lib o‘tgan ilmiy-amaliy seminarda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi “Bosh ilmiy-metodik markaz” rahbari Uzoqboy Begimqulov ishtirok etdi.
Seminar davomida so‘nggi uch yilda rahbar va pedagog kadrlarning uzluksiz malakasini oshirish tizimi bo‘yicha yaratilgan yangi sxema va metodik yondashuvlar bosqichma-bosqich tushuntirib berildi.
Uzoqboy Shoyimqulov (Begimqulov) o‘z taqdimotida pedagoglarning kasbiy faoliyatida mustaqil malaka oshirish shakllari, malaka oshirish kurslari jarayonida tinglovchilarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari tahlillari haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, u o‘z nutqida bugungi kunda ta’lim mazmuni tez sur’atlarda yangilanib borayotganini, yangi ta’lim yo‘nalishlari paydo bo‘layotganini ta’kidlab, har bir pedagog o‘z ustida tinimsiz izlanish, zamon talabiga mos ravishda rivojlanish zarurligini qayd etdi.
“O‘qituvchi sifatli ta’lim berishi bilan birga, ilmiy tadqiqot ishlari bilan ham shug‘ullanishi lozim. Bu — ta’limning ikki qanoti”, — dedi Uzoqboy Begimqulov. Tadbir doirasida uzluksiz malaka oshirish sohasiga oid yangi elektron platforma taqdimoti ham o‘tkazildi. Ushbu tizim ma’lumotlar bazasi va qulay interfeysi bilan qatnashchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Seminar yakunlarida universitet rektori Maqsudjon Yuldashev ta’lim muassasasida olib borilayotgan islohotlar va yangiliklar haqida to‘xtalib, har haftaning shanba kunlari tashkil etilayotgan “ijtimoiy faollik kunlari” doirasida hamkorlikda seminarlar o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.

Let us soar on our two wings — teaching and conducting research together,’ said Uzoqboy Begimqulov.
Uzoqboy Begimqulov, Head of the “Main Scientific and Methodological Center” under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation, participated in a scientific-practical seminar held at Jizzakh State Pedagogical University.
During the seminar, the new schemes and methodological approaches created over the last three years for the system of continuous professional development for leaders and pedagogical staff were explained step by step.
In his presentation, Uzoqboy Begimqulov provided information on forms of independent professional development in the professional activities of teachers and the analysis of participants’ knowledge acquisition indicators during professional development courses.
Furthermore, in his speech, he emphasized that today the content of education is being updated at a rapid pace and new educational directions are emerging, noting the necessity for every teacher to engage in continuous self-improvement and develop in accordance with the demands of the time.
“A teacher must engage in scientific research work along with providing quality education. These are the two wings of education,” said Uzoqboy Begimqulov. Within the framework of the event, a presentation of a new electronic platform in the field of continuous professional development was also held. This system, with its database and user-friendly interface, aroused great interest among the participants.
In the concluding remarks of the seminar, University Rector Maqsudjon Yuldashev touched upon the reforms and innovations being carried out at the educational institution and proposed the initiative to hold collaborative seminars within the framework of the “Social Activity Days” organized every Saturday.