Ustozlik – buyuk maqomdir. Xalqimizda “Ustoz otangdek ulug‘” degan hikmat bejiz aytilmaydi. Ustozlar jamiyat binosining me’morlari, ma’rifat bog‘ining bo‘stonlaridir. Ular hayot bo‘stonidagi niholning baquvvat daraxtga aylanishi uchun mehr bilan mehnat qiladi.
Hamidulla Meliyev biz uchun ana shunday ilm osmonida yorqin ziyo taratib turgan yo‘lchi yulduzdir desak xato qilmagan bo‘lamiz. Ustozning to‘g‘ri tarbiyasi bergan ta’limi ortidan ko‘plab shogirdlari  xayotda to‘g‘ri yo‘lni topdi.
Kuni kecha universitetning madaniyat saroyida “Maktabgacha ta’lim metodikasi” kafedrasi professori, pedagogika fanlari nomzodi Meliyev Xamidulla Abdullayevichning 70 yilligiga bag’ishlangan “Yangi O’zbekistonda maktabgacha ta’lim: kecha, bugun, ertaga” mavzusidagi Respublika ilmiy-nazariy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanni universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori G‘. Qodirov ochib berdi. U o‘z so‘zida H.Meliyevning bosib o‘tgan yo‘llari, sermahsul ilmiy-ijodiy faoliyati haqida so‘z yuritdi. Kechaga tashrif buyurganlar ustozning talabchanligi, yuklatilgan vazifalarni o‘z vaqtida vijdonan ijro etish qobiliyatiga ega olim ekanligini faxr bilan e’tirof etishdi. Bugun ustozni Jizzaxda xususan ta’lim tizimida mehnat qilayotgan xodimlar orasida tanimagan  odam bo‘lmasa kerak
Yuksak madaniyatiga ega, universitetda yosh o‘qituvchilariga hamisha o‘rnak bo‘layotgan. Jamoat ishlarida ham faol  ustozga 70 yosh muborak bo‘lsin deymiz.

Наставничество — великий статус. Не зря в нашем народе говорят: «Учитель велик как отец». Наставники являются зодчими общества, садовниками просвещения. Они работают с любовью, чтобы росток в саду жизни превратился в сильное дерево.
Не ошибемся, если скажем, что Хамидулла Мелиев – сияющая звезда на небосклоне знаний. Многие его ученики нашли правильный путь в жизни после правильного воспитания у наставника.
Вчера во Дворце культуры университета состоялась Республиканская научно-теоретическая конференция, посвященная 70-летию Мелиева Хамидуллы Абдуллаевича, профессора кафедры «Методика дошкольного воспитания», кандидата педагогических наук, на тему «Дошкольное образование в Новый Узбекистан: вчера, сегодня, завтра».
Конференцию открыл проректор по научной работе и инновациям университета Г. Кадыров. В своем выступлении он рассказал о пройденном Х.Мелиевым пути, плодотворной научной и творческой деятельности. Присутствовавшие на вечере с гордостью признали педагога требовательным, добросовестно способным выполнять поставленные задачи в срок. Сегодня, наверное, нет никого, кто не знает учителя в Джизаке, особенно среди сотрудников, работающих в системе образования.
Поздравляем с 70-летием преподавателя высокой культуры, который всегда является примером для молодых преподавателей вуза, а также ведет активную общественную деятельность.