«Islomni to‘g‘ri tushunish orqali radikalizm, ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish: jamoat xavfsizligi, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash yo‘li»
Jizzax davlat pedagogika universiteti Rus tili va adabiyoti fakulteti ikkinchi bosqich talabalari ishtirokida o‘tgan ma’rifat soati ana shu mavzuga bag‘ishlandi.
Tadbirda rektor maslahatchisi, Jizzax viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Terrorizmga qarshi kurashish bo‘limi vakili hamda universitet psixologi talabalarga diniy, ijtimoiy va huquqiy me’yorlarga oid muhim ma’lumotlarni yetkazdilar.
Dars davomida Islom tinchlik dini ekanligini, uning tamoyillari jamiyatda barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishi, yosh avlodning ma’naviy immunitetini shakllantirishda oilaning roli va qizlarning ta’lim olishi muhim ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, tadbirda ijtimoiy tarmoqlardagi salbiy holatlar, bilib-bilmay turli oqimlarga kirib qolmaslik, ogoh bo‘lish xususida so‘z bordi. Ma’rifat soatiga universitet psixologi tomonidan tashkil etilgan amaliy mashg‘ulotlar yakun yasadi. Unda talabalarga, o‘z-o‘zini himoya qilish instinkti va tahdidlarni aniqlash qobiliyatini rivojlantirish usullari o‘rgatildi.

“Combating Radicalism, Extremism, and Terrorism through a Correct Understanding of Islam: A Path to Strengthening Public Safety, Peace, and Stability”
The educational hour held with the participation of second-year students of the Faculty of Russian Language and Literature of Jizzakh State Pedagogical University was dedicated to this topic.
At the event, the Rector’s Advisor, a representative of the Counter-Terrorism Department of the Jizzakh Regional Department of Internal Affairs, and a university psychologist provided students with important information about religious, social, and legal norms.
During the lesson, it was emphasized that Islam is a religion of peace, that its principles serve to ensure stability in society, and that the role of the family and the education of girls are important in forming the spiritual immunity of the younger generation.
The event also discussed negative situations on social networks, how to avoid being drawn into various trends without knowing it, and how to be aware. The enlightenment hour ended with practical exercises organized by a university psychologist. During the session, students were taught methods for developing their self-defense instincts and the ability to identify threats.