«Islomni to‘g‘ri tushunish orqali radikalizm, ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashish: jamoat xavfsizligi, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash yo‘li»
Jizzax davlat pedagogika universiteti Rus tili va adabiyoti fakulteti ikkinchi bosqich talabalari ishtirokida o‘tgan ma’rifat soati ana shu mavzuga bag‘ishlandi.
Tadbirda rektor maslahatchisi, Jizzax viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Terrorizmga qarshi kurashish bo‘limi vakili hamda universitet psixologi talabalarga diniy, ijtimoiy va huquqiy me’yorlarga oid muhim ma’lumotlarni yetkazdilar.
Dars davomida Islom tinchlik dini ekanligini, uning tamoyillari jamiyatda barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishi, yosh avlodning ma’naviy immunitetini shakllantirishda oilaning roli va qizlarning ta’lim olishi muhim ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, tadbirda ijtimoiy tarmoqlardagi salbiy holatlar, bilib-bilmay turli oqimlarga kirib qolmaslik, ogoh bo‘lish xususida so‘z bordi. Ma’rifat soatiga universitet psixologi tomonidan tashkil etilgan amaliy mashg‘ulotlar yakun yasadi. Unda talabalarga, o‘z-o‘zini himoya qilish instinkti va tahdidlarni aniqlash qobiliyatini rivojlantirish usullari o‘rgatildi.

«Борьба с радикализмом, экстремизмом и терроризмом через правильное понимание ислама: путь к укреплению общественной безопасности, мира и стабильности»
Просветительский час, проведенный с участием студентов второго курса факультета русского языка и литературы Джизакского государственного педагогического университета, был посвящен этой теме.
На мероприятии советник ректора, представитель отдела по борьбе с терроризмом Управления внутренних дел Джизакской области и психолог университета довели до студентов важную информацию о религиозных, социальных и правовых нормах.
В ходе занятия было подчеркнуто, что Ислам является религией мира, его принципы служат обеспечению стабильности в обществе, а также была отмечена важная роль семьи в формировании духовного иммунитета молодого поколения и подчеркнута значимость образования для девочек.
На мероприятии также обсуждались негативные явления в социальных сетях, важность осторожности и предотвращения непреднамеренного вовлечения в различные течения. Час просвещения завершился практическими занятиями, организованными университетским психологом. На них студентов обучали методам развития инстинкта самозащиты и способности выявлять угрозы.