JDPU da “Ijtimoiy tarmoqlar bilan ishlash, salbiy va ijobiy holatlar” mavzusida o‘quv kurslari tashkil etildi.
Bugungi hayotimizni internet yoki ijtimoiy tarmoqlarsiz aslo tasavvur etib bo‘lmaydi. Aksariyat odamlarning faoliyati internet, ijtimoiy tarmoqlar va telegram kanallari orqali dunyoda sodir bo‘layotgan kundalik yangiliklardan xabardor bo‘lish, ularni bir-biriga uzatish bilan bog‘liq.
Bir so‘z bilan aytganda Ijtimoiy tarmoqlar har birimizning fikrlarimizni bayon etish yoki o‘zaro muloqot qilishda juda qulay vositadir.
Afsuski, har narsaning ijobiy tarafi bo‘lgandek salbiy tomonlari ham bor. Bugun, xususan talaba yoshlar o‘zlarining qimmatli vaqtlarini behuda sarflab, ijtimoiy tarmoqlardan kun bo‘yi foydalanishadi. Shu tariqa, ular deyarli barcha axborotga ega bo‘lishadi va o‘z dunyoqarashidan kelib chiqib, u yoki bu masalaga munosabat bildirishadi. Biroq bildirilgan munosabatlarning barchasini saviyali, ya’ni ma’naviyatli kishilarning fikri, deb bo‘lmaydi, Ayniqsa, bugungi kunda yetarli bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lmagan kimsalar ham to‘g‘ri yo noto‘g‘riligini o‘ylab o‘tirmasdan, ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan har qanday ma’lumot yuzasidan yoxud ba’zi masalalarga bilim va salohiyati yetadimi, yo‘qmi o‘z fikrini bildirishadi. Eng achinarlisi, ijtimoiy tarmoqlar orqali havola etilayotgan asossiz va saviyasiz ma’lumotlarning sanab adog‘iga ham yetib bo‘lmaydi.
Ba’zi hollarda asoslanmagan  bir yoqlama yondoshilgan ma’lumot va postlar ham ijtimoiy tarmoqlarda  turli kanal adminlari va blogerlar tomonidan berib boriladi. Asoslanmagan ma’lumotlar  orqali mualliflar (xususan Feysbuk tarmog‘ida va telegram kanallarda joylashtirilgan postlarning tagida turli xil kommentariyalar (foydalunvchilarning bilib bilmay oldindan xulosa qilib) tashkilot sha’nini bulg‘ash va buni boshqalarni ham  ishontirishga urinishadi. Mana shunday asossiz, Axborot xujumiga qarshi kurashda bilimli, xolislik va ijtimoiy tarmoqlarda ishlash ko‘nikmasiga ega bo‘lgan xodimlarning fikr va mulohazalariga ehtiyoj seziladi. Ularning xolsilik bilan yondashuvi o‘quvchilarga va tarmoq foydalanuvchilarga ta’sir qila olishi mumkin.  Jizzax davlat pedagogika universitetida Yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘limi, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo’limi, universitet axborot xizmati hamkorligida tashkil etilgan o‘quv kursalriga barcha fakultetlarning  yoshlar bilan ishlash ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari va tyutorlar  taklif etildi.
“Ijtimoiy tarmoqlarda ishlash” mavzusida o‘quv kurslarining ilk mashg‘ulotida tinlovchilarga  Ijtimoiy tarmoqlar bilan ishlash, feyk xabar va fakt-cheking mavzulari o‘tildi. Ta’kidlash joiz bir oy davomida bo‘lib o‘tadigan    o‘quv mashg‘ulotlarida tinglovchilarga  axborot xurujiga qarshi kurash, OAV bilan samarli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, jamoatchilik bilan ishlash kabi dolzarb mavzularda darslar o‘tiladi. Soha media-trenerlari tomnidan tashkil etilgan o‘quv mashg‘ulotlar so‘ngida tinglovchilarga sertifikatlar berish ko‘zda tutilgan.

В ДжГПУ организованы образовательные курсы «Работа с социальными сетями, негативные и позитивные ситуации».
Сегодняшнюю жизнь невозможно представить без Интернета или социальных сетей. Деятельность большинства людей связана с тем, чтобы быть в курсе ежедневных новостей, происходящих в мире через Интернет, социальные сети и каналы Telegram, и передавать их друг другу.
Словом, социальные сети — это очень удобный инструмент для каждого из нас, чтобы выражать свои мысли или общаться.
К сожалению, у всего есть как недостатки, так и достоинства. Сегодня особенно молодые студенты тратят свое драгоценное время и целыми днями сидят в социальных сетях. Таким образом, они владеют практически всей информацией и реагируют на тот или иной вопрос исходя из своего мировоззрения. Однако не все изложенные отношения можно назвать мнением уравновешенных людей, особенно тех, у которых сегодня недостаточно знаний и умений, чтобы задуматься, правы они или нет, они, не садясь, высказывают свое мнение о какой-либо информации, распространяемой в социальных сетях, или о том, достаточно ли у них знаний и потенциала для каких-то вопросов. Самое печальное, что невозможно перечислить безосновательную и низкоуровневую информацию, которая распространяется через социальные сети.
В некоторых случаях необоснованную предвзятую информацию и посты также дают различные админы каналов и блогеры в социальных сетях. Посредством голословной информации авторы (в частности, различные комментарии под постами, размещенными в Facebook и Telegram-каналах) пытаются опорочить честь организации и переубедить окружающих. В борьбе необходимы мнения и мнения сотрудников, знание, объективность и навыки работы в социальных сетях.  Посредством необоснованной информации авторы (в частности, различные комментарии под постами, размещенными в Facebook и Telegram-каналах) пытаются опорочить честь организации и переубедить окружающих. Для борьбы нужны идеи и размышления сотрудников, которые обладают знаниями, беспристрастностью и умением работать в социальных сетях. Их беспристрастный подход может повлиять на студентов и пользователей сети. На образовательные курсы, организованные совместно с отделом духовно-просветительских дел по работе с молодежью, отделом координации работы по обеспечению студентов жильем Джизакского государственного педагогического университета были приглашены заместители деканов по духовно-просветительской работе и тьюторы всех факультетов.
На первом занятии обучающих курсов по теме «Работа в социальных сетях» слушателям были представлены темы работы с социальными сетями, фейковых новостей и фактчекинга. Следует отметить, что в течение месячных учебных занятий слушателям будут даны уроки по актуальным темам, таким как противодействие информационным атакам, налаживание эффективного взаимодействия со СМИ, работа с общественностью. По окончании тренингов, организованных медиа-тренерами области, планируется выдача слушателям сертификатов.