Jizzax davlat pedagogika universiteti va Sharof Rashidov tuman ixtisoslashtirilgan maktabi o‘rtasida imzolangan memorandum doirasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu hamkorlik doirasida ta’lim sifatini oshirish, innovatsion yondashuvlarni joriy etish, “Ustoz–shogird” tizimini yo‘lga qo‘yish, fan o‘qituvchilari uchun mahorat darslari tashkil etish hamda o‘quvchilarni fan olimpiadalari va tanlovlarga tayyorlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Joriy tadbirda Tabiiy fanlar fakulteti dekani Z.Z. Yaxshiyeva “Ekologik muammolar: bugun va ertaga” mavzusida ochiq muloqot tashkil etdi. Muloqot davomida ekologik xavfsizlik, atrof-muhitga inson ta’siri, global iqlim o‘zgarishi va hududiy ekologik muammolar interaktiv usullar orqali muhokama qilindi. Ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilari o‘z fikrlarini bildirib, mavjud muammolarga yechim takliflarini o‘rtoqlashdilar.
Davra suhbati yakunida ekologik muammolarni hal etishda yoshlarning faolligi muhimligi ta’kidlandi. Ochiq muloqot samimiy va mazmunli ruhda o‘tib, o‘quvchilarda katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir so‘ngida maktab ma’muriyati bilan fikr almashildi, kelgusidagi hamkorlik rejalari muhokama qilindi va bunday uchrashuvlarni muntazam o‘tkazish taklif qilindi.

Сотрудничество ДжГПУ и специализированной школы Шароф-Рашидовского района на практике.
В рамках меморандума, подписанного между Джизакским государственным педагогическим университетом и специализированной школой Шараф-Рашидовского района, реализуется ряд мер по развитию сотрудничества.
В рамках данного сотрудничества особое внимание уделяется повышению качества образования, внедрению инновационных подходов, налаживанию системы «Наставник-ученик», организации мастер-классов для преподавателей-предметников, а также подготовке учащихся к научным олимпиадам и конкурсам.
На текущем мероприятии декан факультета естественных наук З.З.Яхшиева организовала открытый диалог на тему «Экологические проблемы: сегодня и завтра». В ходе беседы интерактивными методами обсуждались вопросы экологической безопасности, воздействия человека на окружающую среду, глобального изменения климата и региональные экологические проблемы. Учащиеся специализированной школы высказали свои мнения и поделились предложениями по решению существующих проблем.
По итогам беседы была подчеркнута важность активного участия молодежи в решении экологических проблем. Открытый диалог прошел в искренней и содержательной атмосфере, вызвав большой интерес у учащихся. В завершение мероприятия состоялся обмен мнениями с администрацией школы, были обсуждены планы дальнейшего сотрудничества, и было предложено проводить подобные встречи на регулярной основе.