JDPU va Yaponiyaning “Kinjo Gakuin University” o‘rtasida yangi hamkorlik yo‘nalishlari belgilandi.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati Yaponiyaning Nagoya shahrida joylashgan “Kinjo Gakuin University” professori, Nagoya–O‘zbekiston do‘stlik hamjamiyati raisi Umida Ashurova bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida ikki universitet o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish va qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Professor Umida Ashurova tomonidan 15 haftalik “COIL” tizimini joriy etish hamda JDPU huzurida Yapon tili markazini ochish bo‘yicha takliflar ilgari surildi. Tomonlar ushbu tashabbuslarni atroflicha muhokama qilib, 2026-yil mart oyidan boshlab universitetda Yapon tili markazini tashkil etish va “COIL” tizimi asosida masofaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishdilar.
Uchrashuvda shuningdek, tibbiyot yo‘nalishida hamkorlik qilish, o‘qituvchilarni stajirovkaga yuborish, hamda ilmiy-amaliy loyihalarni birgalikda amalga oshirish masalalari ham muhokama etildi. Professor Umida Ashurova do‘stlik hamjamiyati rahbari sifatida Yapon tili markazini tashkil etishda homiylik va tashkiliy yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
JDPU prorektori F. Akchayev mehmonga universitet faoliyati, xalqaro aloqalar va ta’lim yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Universitet barqaror rivojlanish bo‘yicha rektori maslahatchisi, G‘. Qodirov professor Umida Ashurovani kunchiqar mamlakatning samimiyati va do‘stona munosabatini olib kelgani uchun minnatdorlik bilan tabriklab, universitet rahbariyati nomidan ramziy sovg‘alarni topshirdi.
Suhbat yakunida tomonlar ilk qo‘shma muzokaralarni 2025-yil dekabr oyining birinchi haftasida ZOOM platformasi orqali o‘tkazishga kelishib oldilar.

New areas of cooperation have been defined between JSPU and Japan’s Kinjo Gakuin University.
Today, the leadership of Jizzakh State Pedagogical University held a meeting with Professor Umida Ashurova from Kinjo Gakuin University in Nagoya, Japan, who is also the Chairperson of the Nagoya-Uzbekistan Friendship Society.
During the conversation, issues of expanding mutual cooperation between the two universities and launching joint educational programs were discussed.
Professor Umida Ashurova put forward proposals for implementing a 15-week “COIL” system and opening a Japanese Language Center at JSPU. The parties discussed these initiatives in detail and agreed to establish a Japanese Language Center at the university and launch remote cooperation based on the “COIL” system starting in March 2026.
The meeting also discussed issues of cooperation in the medical field, sending teachers for internships, and jointly implementing scientific-practical projects. As the head of the friendship society, Professor Umida Ashurova expressed her readiness to provide sponsorship and organizational assistance in establishing the Japanese Language Center.
JSPU Vice-Rector F. Akchayev provided the guest with detailed information about the university’s activities, international relations, and educational programs. The Rector’s Advisor on Sustainable Development, G’. Kodirov, gratefully congratulated Professor Umida Ashurova for bringing the sincerity and friendly attitude of the Land of the Rising Sun and presented symbolic gifts on behalf of the university leadership.
At the end of the conversation, the parties agreed to hold their first joint negotiations via the ZOOM platform in the first week of December 2025.
After the meeting, the guests familiarized themselves with the “Memorial Museum for the Victims of Repression” at the university.