JDPUda “Fizika fanini o‘qitishda raqamli texnologiyalardan foydalanishning dolzarb muammolari” mavzusidagi ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda “Zamonaviy fizika va astronomiyaning dolzarb muammolari va yechimlari”, “Fizika va astronomiyani o‘qitishda zamonaviy pedagogik va raqamli ta’lim texnologiyalaridan foydalanish istiqbollari”, “Aniq va tabiiy fanlarni o‘qitishda fanlararo aloqadorlikni tashkil etish usullari” ,“Fizika va texnika fanlarining integratsiyasi asosida raqamli texnologiyalardan foydalanish” yo‘nalishlarida respublikamizning yetakchi universitetlarida faoliyat olib borayotgan professor-o‘qituvchilar, ilmiy xodimlar va tadqiqotchilarning ilg‘or tajribalari muhokama qilindi.
Anjumanning maqsadi Respublika Oliy ta‟lim muassasalari hamda ilmiy tekshirish institutlarida faoliyat olib borayotgan olimlarning hamkorligini kengaytirish, fizika va tabiiy fanlarini o‘qitish metodlari hamda yangi ilmiytadqiqot natijalarini muhokama qilish, istiqbolli yo‘nalishlarni belgilab olish hamda hamkorlik qilishdan iboratdir.
Anjuman Zamonaviy fizika va astronomiyaning dolzarb muammolari va yechimlari, Fizika va astronomiyani o‘qitishda zamonaviy pedagogik va raqamli ta‟lim texnologiyalaridan foydalanish istiqbollari, Aniq va tabiiy fanlarni o‘qitishda fanlararo aloqadorlikni tashkil etish usullari, Fizika va texnika fanlarining integratsiyasi asosida raqamli texnologiyalardan foydalanish shu’balarga bo‘lingan holda faoliyatini davom ettirdi.

В ДжГПУ прошла научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы использования цифровых технологий в обучении физике»
На конференции обсуждался передовой опыт профессоров, преподавателей, научных сотрудников и исследователей, работающих в ведущих вузах нашей республики по направлениям «Актуальные проблемы и решения современной физики и астрономии», «Перспективы использования современных педагогических и цифровых образовательных технологий в преподавании физики и астрономии», «Методы организации междисциплинарной связи в преподавании точных и естественных наук», «Использование цифровых технологий на основе интеграции физики и технических наук»
Цель конференции заключается в расширении сотрудничества ученых, работающих в вузах и научно-исследовательских институтах республики, обсуждении методов преподавания физики и естественных наук, результатов новых научных исследований, определении перспективных направлений и сотрудничества.
Конференция продолжила свою деятельность, разделенную на такие темы, как: «Актуальные проблемы и пути решения современной физики и астрономии», «Перспективы использования современных педагогических и цифровых образовательных технологий в преподавании физики и астрономии», «Методы организации межпредметной связи в обучении точных и естественных наук», «Использование физико-технических наук». цифровые технологии на основе интеграции»