JDPUda ijtimoiy profilaktika va huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan o‘quv-seminar o‘tkazildi
Tadbirda hamkor tashkilotlar vakillari, universitet profilaktika inspektori, “Qalqon” jamoatchilik guruhi a’zolari, tyutorlar, psixologlar hamda Ijtimoiy fanlar kafedrasi professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar.
Seminar davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ–1 va PQ–2-son qarorlarida belgilangan ustuvor vazifalar, xususan ijtimoiy profilaktika samaradorligini oshirish, oila-turmush munosabatlarida yuzaga kelayotgan muammolarni bartaraf etish, ayollar va yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlar yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan profilaktik ishlar samaradorligini oshirish, murojaatlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish hamda hamkor tashkilotlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish masalalari muhokama qilinib, mazkur yo‘nalishdagi faoliyatni yanada tizimli tashkil etish bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirildi.

В ДжГПУ прошёл учебный семинар по социальной профилактике и предупреждению правонарушений
В мероприятии приняли участие представители партнерских организаций, инспектор профилактики университета, члены общественной группы «Калкон», тьюторы, психологи и профессорско-преподавательский состав кафедры социальных наук.
В ходе семинара были даны подробные разъяснения по приоритетным задачам, определенным в постановлениях Президента Республики Узбекистан ПП-1 и ПП-2, в частности, по мерам, которые необходимо принять для повышения эффективности социальной профилактики, устранения проблем в семейно-бытовой сфере, а также предотвращения правонарушений и преступности среди женщин и молодежи.
Также участники обсудили вопросы повышения эффективности профилактической работы, совершенствования системы работы с обращениями и усиления взаимного сотрудничества между партнерскими организациями, высказали предложения и рекомендации по более системной организации деятельности в этом направлении.