JDPUda Kasaba uyushmalari kuni: mehnatga hurmat va birdamlik bayrami.
“Professor-o‘qituvchilar, xodimlar va talabalar uchun munosib sharoit yaratamiz” — dedi universitet rektori M.Yuldashev.
Kasaba uyushmalari tashkil etilganiga 120-yil to‘lishi munosabati bilan Jizzax davlat pedagogika universitetida tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Tadbirni universitet rektori, professor Maqsudjon Yo‘ldashev ana shu so‘zlar bilan ochib berdi.
“Bu hali boshlanishi. Bundan keyin ham ishchi-xodimlar va professor-o‘qituvchilarning munosib dam olishi, samarali ishlashi uchun qanday yordam kerak bo‘lsa, barchasini amalga oshiramiz”, — dedi rektor.
Fidoyi ustozlar — mehnat uchun taqdirlandi.
Tantanali tadbir taqdirlash marosimi bilan davom etdi. Unda faol ustozlar va universitet faxriylari tashakkurnoma hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar. So‘zga chiqqanlar universitetdagi sog‘lom muhit, professor-o‘qituvchilar uchun yaratilayotgan sharoitlar va mehnatni qadrlash madaniyati haqida fikr bildirdilar.
Jamoaga hamnafas kasaba uyushmasi rahbari Jahongir Majidov.
Universitet kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi Jahongir Majidov oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Faxriy yorlig‘i” hamda “Oliy ta’lim a’lochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.“Xalqimizda mehnat qilgan yuzaga chiqadi degan naql bor. Bugun Jahongir Majidovning mehnatlari yuzaga chiqdi. U jamoa bilan hamnafas, har ishda ko‘makchi va shirinso‘z rahbar sifatida e’tirof etildi.
Bayram kayfiyati: konsertdan ko‘ra katta to‘y!
Bilganlar “universitetda konsert bo‘ldi” deyishdi, bilmaganlar esa “katta to‘y bo‘ldi” deb o‘ylashdi. Chunki bayram shukuhli, ruhli va jonli ijrolar bilan to‘ldi.
Britaniyalik mashhur xonanda Sami Yusuf bilan birga Fransiyada qo‘shiq kuylagan Ilyos Arabov JDPUda o‘tgan bayram tantanasining maxsus mehmoni bo‘ldi. Uning maqom yo‘nalishidagi samimiy va sho‘x taronalari ustozlar hamda talabalarning qalbini rom etdi.
Ana raqsu — mana raqs, ana bayramu — mana bayram! Tomoshabinlar qo‘shiqlarni qayta-qayta iltimos qildilar. Zaldan shodlik va zavq to‘lqini uzoq ketmadi.
Rasul baxshi — yuraklarni titratgan doston.
Shuningdek, Shuhrat medali sohibi Rasul baxshining jonli ijroda ijro etgan dostoni tomoshabinlarni lol qoldirdi. “Bolam-a o‘xshaydi ovozing sani…” — degan hayratli qichqiriqlar ostida baxshining ijrosi yuraklarni sel qildi.
Har ishni ustasi qilsin degan naql bejiz emas — bugungi tadbir shunday ustalar sahnasiga aylandi.
Birdamlik va mehnatga ehtirom bayrami.
JDPUda o‘tgan bu bayram tadbiri mehnatni qadrlash, insonga bo‘lgan hurmat va birdamlikning yorqin namoyishi bo‘ldi. Tadbirni tomosha qilganlar shod bo‘ldi, qatnashganlar faxrlandi. Universitet ahli “Tadbirmisan — tadbir bo‘ldi!” degan ta’rif bilan tantanaga baho berdi.

Trade Unions Day at JSPU: a celebration of respect for labor and solidarity
“We will create decent conditions for professors, teachers, staff, and students,” said University Rector M. Yuldashev.
A ceremonial event was held at Jizzakh State Pedagogical University on the occasion of the 120th anniversary of the establishment of trade unions. University Rector, Professor Maqsudjon Yuldashev, opened the event with these very words.
“This is just the beginning. From now on, we will implement everything necessary for the decent rest and effective work of the staff and professors,” said the Rector.
Dedicated Masters Honored for Their Labor.
The ceremonial event continued with an awards ceremony. Active senior staff and university veterans were honored with certificates of appreciation and commemorative gifts. Those who spoke shared their thoughts on the healthy environment at the university, the conditions being created for professors and teachers, and the culture of valuing labor.
Jahongir Majidov: A Trade Union Leader in Tune with the Team.
The Chairman of the University Trade Union Committee, Jahongir Majidov, was honored with the “Honorary Decree” from the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation and the “Excellence in Higher Education” breast badge. “There is a saying among our people: ‘The one who works will come to light.’ Today, Jahongir Majidov’s labors have come to light. He was recognized as a leader in harmony with the team, helpful in every task, and eloquent.”
Festive Mood: More Like a Grand Wedding Than a Concert!
Those who knew said, “There was a concert at the university,” while those who didn’t thought, “There was a big wedding!” Because the celebration was filled with grandeur, spirit, and lively performances.
Ilyos Arabov, who previously sang with the famous British singer Sami Yusuf in France, was a special guest at the festive celebration held at JSPU. His sincere and lively melodies in the Maqam style captivated the hearts of the teachers and students.
Here is dance — and there is dance, here is celebration — and there is celebration! The audience repeatedly requested encores. A wave of joy and delight did not leave the hall for a long time.
Rasul Baxshi: An Epic that Stirred Hearts.
Furthermore, the epic performed live by Rasul Baxshi, a recipient of the Shuhrat Medal, amazed the audience. The bard’s performance, met with exclamations of astonishment like “My child, your voice resembles his…”, sent shivers through hearts.
The saying ‘Let the master do every task’ exists for a reason — today’s event became a stage for such masters.
A Celebration of Solidarity and Respect for Labor.
This festive event held at JSPU became a vivid demonstration of valuing labor, respect for people, and solidarity. Those who watched the event were happy, and those who participated were proud. The university community rated the ceremony with the praise, “If it’s an event — it truly was an event!”