JDPUda kasbiy rivojlanish seminarlarini takomillashtirish masalalari yuzasidan ochiq muloqot o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida navbatdagi o‘quv seminarlarini tashkil etish oldidan kafedra mudirlari, dekanlar hamda soha prorektorlari ishtirokida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi.
Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tarmoq markazi katta o‘qituvchisi Ishmuhamedov Ravshan Jo‘rayevich ishtirokida o‘tgan ochiq muloqotda, o‘quv seminarlarni qanday formatda davom ettirish, qaysi yo‘nalishlarga ustuvor ahamiyat qaratish va aniq fanlar kesimida mashg‘ulotlar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Muloqot davomida professor-o‘qituvchilarning taklif va fikrlari tinglanib, yangi pedagogik metodlarni chuqurroq o‘rganish hamda amaliy mashg‘ulotlarga ko‘proq e’tibor qaratish bo‘yicha qator takliflar bildirildi. Suhbat ochiq va mazmunli ruhda o‘tib, bildirilgan takliflar asosida seminar darslarini takomillashtirilgan holda tashkil etishga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun: Jizzax davlat pedagogika universitetida professor-o‘qituvchilar uchun shanba kunlari uzluksiz kasbiy rivojlanish kunlari etib belgilangan. Ushbu kunlarda respublikadagi taniqli olimlar va ekspertlar ishtirokida o‘quv seminarlari tashkil etib kelinmoqda.
Jumladan, 2025 yil dekabr oyida Ravshan Jo‘rayevich ishtirokida 3 kunlik o‘quv seminari o‘tkazildi.Mazkur o‘quv seminarlar professor-o‘qituvchilar tomonidan ijobiy baholanib, uni davom ettirish bo‘yicha takliflar bildirildi. Shu asosda Ravshan Jo‘rayevich yana universitetga ma’ruza darslari o‘tish uchun taklif etildi.

В ДжГПУ состоялся открытый диалог по вопросам совершенствования семинаров профессионального развития
Перед организацией очередных учебных семинаров в Джизакском государственном педагогическом университете состоялся открытый диалог с участием заведующих кафедрами, деканов и проректоров по направлениям.
На открытом диалоге с участием Ишмухамедова Равшана Джураевича, старшего преподавателя Отраслевого центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы, обсуждались вопросы о том, в каком формате продолжать учебные семинары, на какие направления следует обратить приоритетное внимание, а также об организации занятий по точным наукам.
В ходе диалога были выслушаны предложения и мнения профессоров и преподавателей, а также высказан ряд предложений по более глубокому изучению новых педагогических методов и уделению большего внимания практическим занятиям. Беседа прошла в открытой и содержательной атмосфере, и была достигнута договоренность об усовершенствовании организации семинарских занятий на основе высказанных предложений.
К сведению: в Джизакском государственном педагогическом университете суббота определена как день непрерывного профессионального развития для профессорско-преподавательского состава. В эти дни проводятся учебные семинары с участием известных ученых и экспертов республики.
В частности, в декабре 2025 года был проведен трехдневный учебный семинар с участием Равшана Джураевича. Данные учебные семинары получили положительную оценку от профессоров и преподавателей, которые высказали предложения по их продолжению. На основании этого Равшан Джураевич был снова приглашен в университет для проведения лекционных занятий.