JDPUda “Kitobxon talaba” tanlovining birinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida talabalar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini oshirish va badiiy adabiyotga mehr uyg‘otish maqsadida tashkil etilgan “Kitobxon talaba” tanlovining birinchi bosqichi joriy yilning 5-noyabr kuni bo‘lib o‘tdi.
Unda 300 ga yaqin kitobxon talabalar ishtirok etishdi. Tanlov Axborot–resurs markazining 2-qavatida 1-smena talabalari uchun — soat 14:00 da, 2-smena talabalari uchun — soat 10:00 da tashkil etildi.
Ushbu loyiha universitet rektori tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, talabalarning kitob o‘qishga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ularning tafakkurini kengaytirish hamda erkin fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Tanlovda ishtirok etgan talabalarga o‘qilgan asarlar yuzasidan savollar berilib, ularning tahliliy fikrlashi, badiiy matnni anglash va baholash qobiliyatlari sinovdan o‘tkazildi.Natijalarga ko‘ra, har bir fakultetdan eng yuqori ball to‘plagan 7 nafar talaba tanlovning keyingi — fakultetlararo bosqichiga yo‘llanma qo‘lga kiritadi.
“Kitobxon talaba” loyihasi doirasida o‘tkazilayotgan bu kabi tanlovlar yoshlarni kitob mutolaasiga keng jalb etish, ma’naviy saviyasini oshirish va intellektual rivojlanishiga xizmat qiladi.

The first stage of the “Book-loving Student” contest was held at JSPU.
The first stage of the “Book-Reading Student” contest, organized at Jizzakh State Pedagogical University to enhance reading culture among students and foster a love for literature, was held on November 5th of this year.
Nearly 300 book-reading students participated. The contest was held on the 2nd floor of the Information Resource Center — at 14:00 for 1st shift students and at 10:00 for 2nd shift students.
This project was launched on the initiative of the University Rector and serves to increase students’ interest in reading, broaden their thinking, and develop their free-thinking skills.
During the contest, students were asked questions about the books they had read, testing their analytical thinking, and their ability to comprehend and evaluate literary texts. Based on the results, the 7 students from each faculty who scored the highest points will win a pass to the next, inter-faculty stage of the contest.
Such contests held within the framework of the “Book-Reading Student” project serve to widely engage youth in reading, elevate their spiritual level, and contribute to their intellectual development.