JDPUda “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan bayram tashkil etildi.
Yurtimizda bayramlar ko‘p. Ular orasida , siz-u bizlarni tinch, osuda hayot kechirishimizni ta’minlaydigan, xaq-huquqimizni tanitgan, mamlakatimiz fuqarolarini dunyoning qaysi burchagida bo‘lmasin, mushkul vaziyatda qolganida qo‘llaydigan, xorijda yashayotgan vatandoshlar bilan aloqalarni saqlab qolish hamda rivojlantirish to‘g‘risida xalqaro huquq normalariga muvofiqg‘amxo‘rlik qiladigan asosiy qomusimiz, Konstitutsiya bo‘lib, 8-dekabr bayram sifatida keng nishonlaymiz.  Jizzax davlat pedagogika universitetida “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan ma’naviy-ma’rifiy tadbir universitet rektori Sh.Sharipovning tabrik so‘zlari bilan boshlandi.
«Yangi O‘zbekistonni barpo etishdek orzu-umidlar va intilishlarni o‘zida ifoda etadigan, Konstitutsiyamizning yangi normalarida asosiy e’tibor inson, jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan. Yangi tahrirdagi Asosiy Qonunning qabul qilinishi bilan bu borada yanada mustahkam konstitutsiyaviy-huquqiy asos yaratildi. Binobarin, Yangi O‘zbekiston o‘zining ushbu sohalardagi xalqaro majburiyatlariga qat’iy sodiqligini yana bir bor namoyon etdi. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, “Inson qadri biz uchun qandaydir mavhum, balandparvoz tushuncha emas. Inson qadri deganda, biz, avvalo, har bir fuqaroning tinch va xavfsiz hayot kechirishini, uning fundamental huquq va erkinliklarini ta’minlashni nazarda tutamiz”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov.
Тantanali tadbir bayram arafasida o‘tkazilgan turli tanlovlar, sport musobaqalarida g‘olib bo‘lgan talaba yoshlar va faol professor-o‘qituvchilarni taqdirlash bilan davom etdi.
«Cholg‘uchilik ansambli» Talabalar orkestri to‘garagi jamoasi, E. Lutfullayev nomidagi talabalar maqomchilar ansambli ijodkor talaba yoshlardan iborat estrada jamoalarining kuy-qo‘shiqlari bayramga taklif etilganlar ko‘ngliga zavq olib kirdi desak xato qilmagan bo‘lamiz.

A celebration was organized at JSPU, embodying the main idea: “The Constitution is the guarantee of a free and prosperous life!”
There are many holidays in our country. Among them, the Constitution, which ensures that we live in peace and tranquility, introduces our rights, helps our citizens in difficult situations, and takes care of maintaining and developing relations with compatriots living abroad in accordance with international law, is our main document, and we widely celebrate December 8 as a holiday. The spiritual and educational event at Jizzakh State Pedagogical University, which embodies the main idea “The Constitution is the guarantee of a free and prosperous life!”, began with the congratulatory words of the university’s rector Sh. Sharipov.
“The new norms of our Constitution, which express the hopes and aspirations of building a new Uzbekistan, focus on ensuring the sustainable development of man, society and the state. With the adoption of the new edition of the Fundamental Law, a more solid constitutional and legal basis has been created in this regard. Consequently, New Uzbekistan has once again demonstrated its firm commitment to its international obligations in these areas. As our President noted, “Human dignity is not some abstract, lofty concept for us. By human dignity, we mean, first of all, the peaceful and secure life of every citizen, ensuring his fundamental rights and freedoms,” says the rector of the university, Sh. Sharipov.
The solemn event continued with the awarding of students and active professors and teachers who won various competitions and sports competitions held on the eve of the holiday.
“Cholg‘uchilik ansambli”We would not be wrong to say that the songs of the student orchestra circle, the student maqom ensemble named after E. Lutfullayev, and the pop groups consisting of creative student youth brought joy to the hearts of those invited to the celebration.