JDPUda “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan bayram tashkil etildi.
Yurtimizda bayramlar ko‘p. Ular orasida , siz-u bizlarni tinch, osuda hayot kechirishimizni ta’minlaydigan, xaq-huquqimizni tanitgan, mamlakatimiz fuqarolarini dunyoning qaysi burchagida bo‘lmasin, mushkul vaziyatda qolganida qo‘llaydigan, xorijda yashayotgan vatandoshlar bilan aloqalarni saqlab qolish hamda rivojlantirish to‘g‘risida xalqaro huquq normalariga muvofiqg‘amxo‘rlik qiladigan asosiy qomusimiz, Konstitutsiya bo‘lib, 8-dekabr bayram sifatida keng nishonlaymiz.  Jizzax davlat pedagogika universitetida “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan ma’naviy-ma’rifiy tadbir universitet rektori Sh.Sharipovning tabrik so‘zlari bilan boshlandi.
«Yangi O‘zbekistonni barpo etishdek orzu-umidlar va intilishlarni o‘zida ifoda etadigan, Konstitutsiyamizning yangi normalarida asosiy e’tibor inson, jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan. Yangi tahrirdagi Asosiy Qonunning qabul qilinishi bilan bu borada yanada mustahkam konstitutsiyaviy-huquqiy asos yaratildi. Binobarin, Yangi O‘zbekiston o‘zining ushbu sohalardagi xalqaro majburiyatlariga qat’iy sodiqligini yana bir bor namoyon etdi. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, “Inson qadri biz uchun qandaydir mavhum, balandparvoz tushuncha emas. Inson qadri deganda, biz, avvalo, har bir fuqaroning tinch va xavfsiz hayot kechirishini, uning fundamental huquq va erkinliklarini ta’minlashni nazarda tutamiz”-deydi universitet rektori Sh.Sharipov.
Тantanali tadbir bayram arafasida o‘tkazilgan turli tanlovlar, sport musobaqalarida g‘olib bo‘lgan talaba yoshlar va faol professor-o‘qituvchilarni taqdirlash bilan davom etdi.
«Cholg‘uchilik ansambli» Talabalar orkestri to‘garagi jamoasi, E. Lutfullayev nomidagi talabalar maqomchilar ansambli ijodkor talaba yoshlardan iborat estrada jamoalarining kuy-qo‘shiqlari bayramga taklif etilganlar ko‘ngliga zavq olib kirdi desak xato qilmagan bo‘lamiz.

В ДжГПУ был организован праздник, воплотивший в себе главную идею «Конституция — залог свободной и благополучной жизни!»
В нашей стране много праздников. Среди них особое место занимает наш основной закон — Конституция, которая обеспечивает нам мирную и спокойную жизнь, признает наши права, поддерживает граждан нашей страны в трудной ситуации в любом уголке мира, заботится о сохранении и развитии связей с соотечественниками, проживающими за рубежом, в соответствии с нормами международного права.  8 декабря мы широко отмечаем как праздник Конституции. В Джизакском государственном педагогическом университете духовно-просветительское мероприятие, воплотившее в себе главную идею «Конституция — залог свободной и благополучной жизни!» началось с поздравительной речи ректора университета Ш. Шарипова.
«Основное внимание новых норм нашей Конституции, выражающих надежды и стремления построения нового Узбекистана, направлено на обеспечение стабильного развития человека, общества и государства. С принятием новой редакции Основ Закон, более сильная конституция. Таким образом, новый Узбекистан еще раз продемонстрировал свою твердую приверженность международным обязательствам. «Это не какое-то абстрактное, возвышенное понятие. Когда мы говорим о человеческом достоинстве, мы имеем в виду, прежде всего, мирную и безопасную жизнь каждого гражданина, обеспечение его основных прав и свобод», — говорит ректор университета Ш. Шарипов.
Торжественное мероприятие продолжилось награждением студенческой молодежи, победивших в различных конкурсах и спортивных соревнованиях, проведенных в преддверии праздника и активных профессоров-преподавателей.
Не будет ошибкой сказать, что мелодии и песни студенческого оркестрового кружка «Музыкальный ансамбль» студенческого ансамбля макомов имени Э.Лутфуллаева, эстрадных коллективов, состоящих из творческих студентов, внесли удовольствие в сердца приглашенных на праздник.