Jizzax davlat pedagogika universitetida 9-dekabr– Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan o‘tkazilayotgan “Aksilkorrupsiya” oyligi doirasida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri tashkil etildi. Universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish «Komplaens nazorat» tizimini boshqarish  bo‘limi tomonidan tashkil etilgan «Ochiq eshiklar kuni»da talaba yoshlar, «Sayiljoyi» akademik litseyi o‘quvchilari, jamoatchilik hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni universitet yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Nazarqosimov ochib berdi. U o‘z so‘zida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha davlat siyosati, korrupsiyaga yo‘l ochib beradigan mexanizmlarga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish, raqamli iqtisodiyotni joriy etish orqali inson omilini kamaytirib, adolatli, shaffof tizimni yaratish, poraxo‘rlik, qarindosh-urug‘chilik va tanish-bilishchilikning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi.
Bugungi kunda jahon miqyosida korrupsiyaga qarshi kurashish eng dolzarb masalalardan biri hisoblanadi. Bu borada ko‘plab xalqaro hujjatlar ham qabul qilinib, ular asosida ushbu illatga qarshi choralar ko‘rilmoqda. – Korrupsiya shunday illatki, uni bir yoki ikki idoraning sa’y-harakati bilan yo‘q qilib bo‘lmaydi, – deydi universitet “Aksilkorrupsiya kovorking» markazi raisi – Tarix fakulteti dekani F.Aqchayev, – Qachonki, barcha fuqarolarimiz, jamiyat unga qarshi birgalikda kurashib, uning ildizini yo‘q qilishga kirishilsagina ijobiy natijaga erishish mumkin. Zero, davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, “korrupsiya – bu davlatimizni ich-ichidan yemirib, milliy xavfsizligimizga raxna soladigan g‘oyat xatarli tahdid va unga qarshi murosasiz kurash olib borish – barchamizning burchimizdir”.
Uchrashuvda, yig‘ilganlarga ta’lim tizimida yaratilgan ulkan imkoniyatlardan samarali foydalanish zarurligi, kelgusida belgilangan maqsadlarga erishishda korrupsiya va tamagirlik kabi salbiy illatlarga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida tushuntirishlar berildi. Shuningdek, korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, javobgarlikning muqarrarligi kabi jihatlar to‘g‘risida ham yig‘ilish ishtirokchilariga batafsil tushuntirib o‘tildi. Tadbir Muassasaning korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyati hamda ochiqligini ta’minlash borasida amalga oshirilgan ishlar taqdimoti namoyishi bilan davom etdi.
Korrupsiya nima? -Manfaatlar to‘qnashuvi deganda nimani tushunamiz? – Korrupsiyani boshqarish deganda nimani tushunasiz? – Insonlar (yoshlar)da korrupsiyaga moyillik qachon boshlanadi? – Korrupsiyaviy jinoyatlarni fosh etilishining ijtimoiy tarmoqlarda ko‘p tarqatilishiga munosabati? – Jinoyat kodeksida korrupsiyaga oid jinoyatlar toifasiga kiruvchi moddalarni bilasizmi? mazmunidagi savollar asosida tuzilgan taqdimot so‘ngida savollarga atroflicha javob berildi.
Tadbir so’ngida Universitetda tashkil qilingan Aksilkorrupsiya kovorking» markazining faol xodimlari hamda “Aksilkorrupsiya” oyligi doirasida tashkil etilgan tanlovlarda faol ishtirok etgan talaba yoshlar tashakkurnoma va faxriy yorliqlar bilan taqdirlanishdi.

В Джизакском государственном педагогическом университете в рамках месячника «Антикоррупция,» проводимого в связи с 9 декабря — Международным днем борьбы с коррупцией, организовано мероприятие «День открытых дверей». В «Дне открытых дверей,» организованном отделом управления системой противодействия коррупции «Комплаенс-контроль» университета, приняли участие студенты, учащиеся академического лицея «Сайилжойи»,  представители общественности и СМИ.
Мероприятие открыл первый проректор по вопросам молодежи, духовно-просветительской работе университета С.Назаркасиымов. В своем выступлении он проинформировал о проводимой государственной политике по противодействию коррупции, работе по формированию нетерпимого отношения к механизмам, открывающим путь к коррупции, созданию справедливой, прозрачной системы путем снижения человеческого фактора и внедрения цифровой экономики, предотвращению взяточничества, родственных связей и знакомств.
Сегодня в мировом масштабе борьба с коррупцией является одним из самых актуальных вопросов. В связи с этим принято множество международных документов, на основе которых принимаются меры по борьбе с этим злом. — Коррупция — это такое зло, которое невозможно искоренить усилиями одного или двух ведомств, — говорит председатель центра «Антикоррупционный коворкинг» университета — декан исторического факультета Ф.Акчаев. — Положительный результат можно добиться только тогда, когда все наши граждане, общество вместе будут бороться с ней и начать искоренять ее корни. Как отметил глава государства, «коррупция — это очень опасная угроза, которая разрушает наше государство изнутри и ставит под угрозу нашу национальную безопасность, и бескомпромиссная борьба с ней — долг каждого из нас».
На встрече участникам были даны разъяснения о необходимости эффективного использования огромных возможностей, созданных в системе образования, недопущения таких негативных явлений, как коррупция и вымогательство в достижении поставленных целей в будущем. Также участникам совещания подробно разъяснены меры по предупреждению коррупции, выявлению коррупционных правонарушений, их пресечению, неотвратимости ответственности. Мероприятие продолжилось презентацией деятельности учреждения по противодействию коррупции и проделанной работы по обеспечению открытости.
Что такое коррупция? — Что мы понимаем под конфликтом интересов? — Что вы понимаете под управлением коррупцией? — Когда у людей (молодежи) начинается склонность к коррупции? — Отношение раскрытия коррупционных преступлений к распространению в социальных сетях? — Знаете ли вы статьи Уголовного кодекса, относящиеся к категории коррупционных преступлений? — в конце презентации были даны подробные ответы на вопросы.
В завершение мероприятия активные сотрудники созданного в Университете центра «Антикоррупционный коворкинг,» а также студенческая молодежь, активно участвовавшая в конкурсах, организованных в рамках месячника «Антикоррупция», были награждены благодарственными письмами и почетными грамотами.