JDPUda professor-o‘qituvchilar uchun navbatdagi uzluksiz kasbiy rivojlanish mashg‘ulotlari tashkil etildi.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida professor-o‘qituvchilar uchun har shanba kuni o‘tkazilayotgan uzluksiz kasbiy rivojlanish kunlari doirasida “Bilim va o‘zlashtirishni baholash uchun test topshiriqlarini ishlab chiqish hamda natijalarini tahlil qilish” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Seminarni universitet yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Farrux Shavkatovich ochib berib, uzluksiz kasbiy rivojlanish seminarlarining professor-o‘qituvchilar salohiyatini oshirishdagi ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdi.
Seminar ishini Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish va kasbiy sertifikatlash boshqarmasi boshlig‘i Dusnazarov Umidjon Muminjonovich davom ettirib, test topshiriqlarini ishlab chiqish, baholash mezonlarini belgilash hamda natijalarni tahlil qilish bo‘yicha amaliy tushunchalar berdi.
Ma’lumki, universitet Kengashi qaroriga muvofiq, 2025–2026 o‘quv yilining bahorgi semestridan boshlab fan xususiyatlaridan kelib chiqqan holda yakuniy nazorat shakllariga o‘zgartirishlar kiritilgan. Unga ko‘ra, yakuniy nazoratlarda test topshiriqlari ulushi avvalgi semestrlarga nisbatan ancha oshiriladi.
Mazkur seminar aynan shu o‘zgarishlar munosabati bilan professor-o‘qituvchilarni yangi baholash tizimiga tayyorlash, test tuzish va baholash mezonlarini chuqur o‘rganish hamda ularni amaliyotga to‘g‘ri joriy etish maqsadida tashkil etildi.
Ushbu turdagi o‘quv seminarlari professor-o‘qituvchilarning bahorgi semestrdagi yangilangan yakuniy nazorat talablariga puxta tayyor bo‘lishida muhim ahamiyat kasb etadi.

В ДжГПУ были организованы очередные занятия по непрерывному профессиональному развитию для преподавателей.
Сегодня в Джизакском государственном педагогическом университете в рамках дней непрерывного профессионального развития, проводимых каждую субботу для профессорско-преподавательского состава, состоялся семинар-тренинг на тему «Разработка тестовых заданий для оценки знаний и усвоения материала, а также анализ результатов».
Семинар открыл первый проректор университета по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе Фаррух Шавкатович, который подчеркнул важность семинаров по непрерывному профессиональному развитию в повышении потенциала профессоров и преподавателей.
Работу семинара продолжил начальник Управления организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам и профессиональной сертификации при Министерстве дошкольного и школьного образования Дусназаров Умиджон Муминжонович, который дал практические разъяснения по разработке тестовых заданий, определению критериев оценки и анализу результатов.
Как известно, в соответствии с решением Совета университета, начиная с весеннего семестра 2025-2026 учебного года, исходя из особенностей предмета, были внесены изменения в формы итогового контроля. По его словам, доля тестовых заданий в итоговом контроле будет значительно увеличена по сравнению с предыдущими семестрами.
Данный семинар был организован в связи с этими изменениями с целью подготовки профессорско-преподавательского состава к новой системе оценивания, глубокого изучения критериев составления и оценки тестов, а также их правильного внедрения в практику.
Учебные семинары данного типа имеют важное значение для тщательной подготовки профессорско-преподавательского состава к обновленным требованиям итогового контроля весеннего семестра.