JDPUda professor-o‘qituvchilar uchun navbatdagi uzluksiz kasbiy rivojlanish mashg‘ulotlari tashkil etildi.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universitetida professor-o‘qituvchilar uchun har shanba kuni o‘tkazilayotgan uzluksiz kasbiy rivojlanish kunlari doirasida “Bilim va o‘zlashtirishni baholash uchun test topshiriqlarini ishlab chiqish hamda natijalarini tahlil qilish” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Seminarni universitet yoshlar masalalari, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Farrux Shavkatovich ochib berib, uzluksiz kasbiy rivojlanish seminarlarining professor-o‘qituvchilar salohiyatini oshirishdagi ahamiyatiga to‘xtalib o‘tdi.
Seminar ishini Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish va kasbiy sertifikatlash boshqarmasi boshlig‘i Dusnazarov Umidjon Muminjonovich davom ettirib, test topshiriqlarini ishlab chiqish, baholash mezonlarini belgilash hamda natijalarni tahlil qilish bo‘yicha amaliy tushunchalar berdi.
Ma’lumki, universitet Kengashi qaroriga muvofiq, 2025–2026 o‘quv yilining bahorgi semestridan boshlab fan xususiyatlaridan kelib chiqqan holda yakuniy nazorat shakllariga o‘zgartirishlar kiritilgan. Unga ko‘ra, yakuniy nazoratlarda test topshiriqlari ulushi avvalgi semestrlarga nisbatan ancha oshiriladi.
Mazkur seminar aynan shu o‘zgarishlar munosabati bilan professor-o‘qituvchilarni yangi baholash tizimiga tayyorlash, test tuzish va baholash mezonlarini chuqur o‘rganish hamda ularni amaliyotga to‘g‘ri joriy etish maqsadida tashkil etildi.
Ushbu turdagi o‘quv seminarlari professor-o‘qituvchilarning bahorgi semestrdagi yangilangan yakuniy nazorat talablariga puxta tayyor bo‘lishida muhim ahamiyat kasb etadi.

The next round of continuous professional development (CPD) training sessions for faculty members was organized at JSPU.
Today, at Jizzakh State Pedagogical University, within the framework of the continuous professional development days held every Saturday for professors and teachers, a seminar-training on the topic “Developing test tasks for assessing knowledge and assimilation, and analyzing results” took place.
The seminar was opened by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work, Farrukh Shavkatovich, who emphasized the importance of continuous professional development seminars in enhancing the potential of professors and teachers.
The seminar work was continued by the Head of the Department for Organizing the Process of Assigning Qualification Categories and Professional Certification for Pedagogical Personnel under the Ministry of Preschool and School Education, Dusnazarov Umidjon Muminjonovich, who provided practical insights into developing test tasks, setting assessment criteria, and analyzing results.
As is known, in accordance with the decision of the University Council, changes have been introduced to the forms of final control starting from the spring semester of the 2025–2026 academic year, based on the specifics of the subjects. Accordingly, the share of test tasks in final assessments will be significantly increased compared to previous semesters.
This seminar was organized precisely in connection with these changes, with the aim of preparing professors and teachers for the new assessment system, deeply studying the criteria for creating and evaluating tests, and correctly implementing them in practice.
This type of training seminar is of great importance in ensuring that professors and teachers are thoroughly prepared for the updated final control requirements in the spring semester.