JDPUda professor-o‘qituvchilar uchun TOP–300 OTMlar tajribasiga asoslangan o‘quv seminari davom etmoqda.
Jizzax davlat pedagogika universitetida professor-o‘qituvchilar uchun dunyoning TOP–300 oliy ta’lim muassasalari tajribasiga asoslangan o‘quv seminari o‘z ishini davom ettirmoqda.
5–10-yanvar kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan mazkur seminar Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi katta o‘qituvchisi Ravshan Jo‘rayevich Ishmuhamedov tomonidan olib borilmoqda.
Seminarning ikkinchi kuni pedagogik texnologiyalarning maqsadi, mohiyati va mezonlari, ularni o‘quv jarayonida qo‘llash, mashg‘ulotlarni interaktiv ta’lim asosida tashkil etish metodikasi, muammoli o‘qitish texnologiyasi, shuningdek, o‘qituvchi faoliyatida uchraydigan to‘siq va qiyinchiliklarni bartaraf etish yo‘llari kabi dolzarb mavzularga bag‘ishlandi.
O‘quv mashg‘ulotlari ma’ruza va seminar shaklida o‘tib, ishtirokchilar pedagogik texnologiya nima ekani, uning ta’lim jarayonidagi o‘rni va samaradorligi haqidagi savollarga javob izlashdi. Seminar davomida professor-o‘qituvchilar murakkab masalalar yuzasidan fikr almashib, zamonaviy va qiziqarli ta’lim metodlarini o‘rganish jarayonida faol ishtirok etdilar.

В ДжГПУ продолжается учебный семинар для профессоров и преподавателей, основанный на опыте ТОП-300 вузов.
В Джизакском государственном педагогическом университете продолжается учебный семинар для профессорско-преподавательского состава, основанный на опыте ТОП-300 высших учебных заведений мира.
Данный семинар, запланированный на 5-10 января, проводит старший преподаватель Равшан Джураевич Ишмухамедов из Отраслевого центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Второй день семинара был посвящен таким актуальным темам, как цели, сущность и критерии педагогических технологий, их применение в учебном процессе, методика организации занятий на основе интерактивного обучения, технология проблемного обучения, а также способы преодоления препятствий и трудностей, встречающихся в деятельности преподавателя.
Учебные занятия проводились в форме лекций и семинаров, где участники искали ответы на вопросы о сущности педагогической технологии, ее роли и эффективности в образовательном процессе. В ходе семинара профессора-преподаватели обменивались мнениями по сложным вопросам и активно участвовали в изучении современных и интересных методов обучения.