JDPUda “ Senator va yoshlar” uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Shu kunlarda hududlarda senatorlar yoshlar bilan uchrashib, ular bilan bevosita muloqotlar o‘tkazishmoqda.
Xususan, Senatning Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi a’zosi, senator Husan Ermatov Jizzax davlat pedagogika universitetida talaba yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Yoshlarni kasbga bo‘lgan qiziqishini, ularning jamiyatimizda tutgan o‘rni, chuqur bilim olishi bilan birga siyosiy savodxonligini yanada oshirish maqsadida tashkil etilgan uchrashuvda Xalq deputatlari Jizzax viloyati kengashi deputatlari, universitet talabalari va jizzaxlik yoshlar ishtirok etishdi. Samimiy muloqot tarzida o‘tkazilgan uchrashuvda yoshlar uchun ta’lim va ilm-fan sohalarida yaratilayotgan imtiyozlar, sport sohasidagi yangiliklar, madaniyat va san’at sohasida iste’dodli va iqtidorli yoshlarni kashf etish borasida olib borilayotgan ishlar mavzulariga bag‘ishlandi.
Bugun iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga yangi imkoniyatlar yaratish, ularning muammolarini aniqlash va hal qilish doimiy e’tiborda ekanligi, aynan shu maqsadda Senat huzurida Yoshlar parlamenti tashkil etilganligi, ular yoshlar huquqlariga oid me’yorlar takomillashtirilishi, yoshlar hayotiga daxldor masalalar yechimi bo‘yicha izchil faoliyat yuritayotgani ta’kidlandi. Uchrashuvda shuningdek, bugungi kunda yoshlarga berilgan imkoniyatlar, xususan, ta’lim sohasida qizlar uchun yaratilgan qo‘shimcha imtiyozlar to‘g‘risida keng to‘xtaldi. Muloqot davomida talaba-yoshlarga parlament va senatorlarning ish faoliyati haqida ma’lumot berildi.
Mamlakatimiz aholisining 60 foizdan ortig‘ini yoshlar tashkil etadi. Demak, ularning sifatli ta’lim olishi choralarini  ko‘rish, yoshlarga kasb-hunar o‘rgatish tizimini mukammallashtirish, ular uchun yangi ish o‘rinlarini yaratish muhim vazifa hisoblanadi. H. Ermatov yoshlar bilan suhbatlashar ekan, ularga yaratilayotgan sharoitlar haqida alohida to‘xtalib, yoshlarga havasi kelishini, bugun berilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalangan holda o‘z oldlilariga qo‘ygan reja va maqsadlari sari dadil odimlashlari lozimligini ta’kidlab o‘tdi. Senator talaba-yoshlar bilan  hayot yo‘li va tajribalari bilan o‘rtoqlashdi. Uchrashuvda ishtirok etgan yoshlarning taklif va fikrlari tinglandi. Uchrashuv so‘ngida yoshlarning har bir fikri, taklifi jamiyatimizni rivojlanishida muhim ahamiyatga ega ekanligi bu kabi uchrashuvlarni ko‘proq o‘tkazish, ularni tinglash kerakligi ta’kidlandi.

A meeting “Senator and Youth” was held at JSPU.
These days, senators in the regions are meeting with young people and engaging in direct dialogue with them.
In particular, Senator Husan Ermatov, a member of the Senate Committee on Science, Education and Healthcare, held a meeting with students at Jizzakh State Pedagogical University.
The meeting, organized to further increase the interest of young people in the profession, their place in our society, and their political literacy, was attended by deputies of the Jizzakh Regional Council of People’s Deputies, university students, and young people from Jizzakh. The meeting, held in the form of a sincere dialogue, was devoted to the topics of the benefits created for young people in the fields of education and science, news in the field of sports, and work being carried out to discover talented and gifted young people in the fields of culture and art.
It was noted that today, support for talented youth, creating new opportunities for them, identifying and solving their problems is a constant focus, and for this purpose, the Youth Parliament was established under the Senate, which is consistently working to improve standards for youth rights and resolve issues affecting youth life. The meeting also discussed the opportunities provided to young people today, in particular, additional benefits created for girls in the field of education. During the conversation, students and young people were informed about the work of the parliament and senators.
More than 60 percent of the population of our country is young people. Therefore, it is an important task to take measures to ensure their quality education, improve the system of vocational training for young people, and create new jobs for them. H. Irmatov, while talking with young people, specifically touched upon the conditions being created for them, emphasizing that young people should be encouraged, and that they should take bold steps towards the plans and goals they have set for themselves, making the most of the opportunities provided today. The senator shared his life path and experiences with the students and young people. The proposals and opinions of the young people who participated in the meeting were listened to. At the end of the meeting, it was noted that every opinion and suggestion of young people is important for the development of our society, and it is necessary to hold more such meetings and listen to them.
The “Senator and Youth” meeting ended with the guests’ visit to the new information resource center, which was renovated on the eve of the 50th anniversary celebrations of Jizzakh State Pedagogical University and is currently operating 24/7, as well as the “Memory of Victims of Repression” and “History of the University” museums established within the university structure.