JDPUda sport-sog‘lomlashtirish tadbirlarini o‘tkazilishi, yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishildi.
Bugungi kunda Universitet kasaba uyushmasi tomonidan xodimlar o‘rtasida sportning ommaviyligini oshirish, bu orqali sog‘lom turmush tarzi barqarorligini ta’minlash borasida tizimli ishlarni amalga oshirib kelinmoqda.
Mazkur yo‘nalishlardagi ishlarni yanada takomillashtirish, xususan, xodimlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini kuchaytirish, ayniqsa, xodimlar va ular oila a’zolarining bo‘sh vaqtlaridan samarali foydalanishlarini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasining Jismoniy tarbiya va sport-sog‘lomlashtirish ishlari boshqarmasining Jizzax viloyat bo‘yicha mas’ul tashkilotchisi Bahodir Yusupov Jizzax davlat pedagogika universitetiga tashrif buyurib, universitetda sport-sog‘lomlashtirish tadbirlarini o‘tkazilishi, yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.

There was a close acquaintance with the sports and recreational activities and conditions created at JSPU
Today, the University trade union is carrying out systematic work to increase the popularity of sports among employees, thereby ensuring the stability of a healthy lifestyle.
In order to further improve work in these areas, in particular, strengthening the promotion of a healthy lifestyle among workers, especially ensuring the effective use of their free time by workers and members of their families, Bahadir Yusupov, organizer of the department of physical education and sports and health improvement responsible for the Jizzakh region of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan , visited Jizzakh State Pedagogical University, where he got acquainted with the conditions for holding sports and recreational events at the university.
In order to increase the popularization of sports, opinions were exchanged on the organization of running marathons, table tennis, badminton, chess, checkers, gymnastics, basketball, volleyball, football, and national sports competitions to improve the health of employees and their family members.