Jizzax davlat pedagogika universitetida haftaning har shanba kuni o‘tkazib kelinayotgan “Uzluksiz kasbiy rivojlanish kuni” seminarlarining navbatdagi sessiyasi madaniyat saroyida bo‘lib o‘tdi. Seminarni o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Хaqberdi Hamzayev ochib berdi.
Seminarda dastlab universitet Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i Sardor Rasulov “Tahlil asosida ta’lim sifatini ta’minlash” mavzusida taqdimot qildi. U o‘quv mashg‘ulotlarini sifatli va samarali tashkil etish maqsadida tuzilgan ishchi guruh tomonidan o‘rganilgan dars tahlillarini ishtirokchilarga taqdim etdi.
Taqdimotda jami 31 ta kafedra professor-o‘qituvchilarining darslari tahlil qilingan. Ta’lim jarayonida kuzatilgan jihatlar
• Pedagogning auditoriyaga vaqtida kirishi va mashg‘ulotni boshlash madaniyati
• O‘quv materiallarining mavjudligi va mavzuning o‘quv rejasiga mosligi.
• Pedagogik mahorat va kommunikativlik.
• Darsning metodik tashkil etilishi
• Talabalar bilan muloqot va ijtimoiy ko‘nikmalarni rivojlantirish kabi bir qator bandlar bo‘yicha baholangan:Taqdimot so‘ngida seminar ishtirokchilari master-klasslar o‘tkazish, darsliklar bilan to‘liq ta’minlanish kabi savol va takliflarini bildirdilar.
Keyingi sessiyani Toshkent Arxitektura-Qurilish universiteti professori Nurimbetov Ravshan Ibragimovich olib bordi. U “Zamonaviy universitetlarda ta’lim sifatini ta’minlash, ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish va innovatsion-tijoratlashtirish faoliyatini rivojlantirishda professor-o‘qituvchilarning o‘rni” mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruzachining taqdimotida:
1. Ta’lim tushunchalari va sifat masalalari – o‘qitish sifatidan ta’lim sifatiga o‘tish.
2. Global ta’lim trendlari – dunyoning yetakchi universitetlari strategik rivojlanish yo‘nalishlari.
3. OTMda tadbirkorlik va akademik tadbirkorlik – universitetlarda innovatsion va tijorat faoliyatini rivojlantirish imkoniyatlari.
4. “Amaliyotchi professorlar” (PoP) modeli – fundamental va amaliy bilimlarni berish, kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirish, ijtimoiy ko‘nikmalar va raqobatbardosh mehnat bozoriga tayyorgarlik.
5. Ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyat – yangi g‘oya va texnologiyalarni yaratish, tadqiqot natijalarini tijoratlashtirish (patentlash, litsenziyalash, kichik innovatsion kompaniyalarni tashkil etish), biznes bilan hamkorlik.
6. Madaniy-tarbiyaviy funksiyalar – bitiruvchilarni ishga joylashtirish, hayot davomida yangi bilim va ko‘nikmalarni o‘zlashtirish, talabalarni ijtimoiylashuv imkoniyatlari bilan ta’minlash.
7. Universitet 3.0 modeli – zamonaviy OTM professor-o‘qituvchilarining faoliyati va ilmiy maqolalarning reytingdagi roli kabi masalalar muhokama qilindi:
Seminar yakunida professor-o‘qituvchilar ta’lim sifati, innovatsion tadqiqotlar va amaliyotchi professorlar modeli bo‘yicha tajriba almashdilar hamda savol-javoblar sessiyasi o‘tkazildi.

В ДжГПУ продолжаются семинары в рамках «Дня непрерывного профессионального развития.»
Очередная сессия семинаров «День непрерывного профессионального развития», проводимых каждую субботу в Джизакском государственном педагогическом университете, состоялась во Дворце культуры. Семинар открыл первый проректор по учебной работе Хакберди Хамзаев.
На семинаре начальник отдела контроля качества образования Сардор Расулов выступил с презентацией на тему «Обеспечение качества образования на основе анализа.» Он представил участникам анализы уроков, изученные рабочей группой, созданной для организации качественных и эффективных учебных занятий.
• В презентации проанализированы уроки профессоров и преподавателей 31 кафедры. Наблюдаемые аспекты образовательного процесса
• Своевременный вход педагога в аудиторию и культура начала занятия
• Наличие учебных материалов и соответствие темы учебной программе.
• Педагогическое мастерство и коммуникативность.
• Методическая организация урока
• Оценка проводилась по ряду пунктов, таких как развитие коммуникативных и социальных навыков со студентами.
В конце презентации участники семинара высказали свои вопросы и предложения, такие как проведение мастер-классов и полное обеспечение учебниками.
Следующую сессию провел профессор Ташкентского архитектурно-строительного университета Нуримбетов Равшан Ибрагимович. Он выступил с докладом на тему «Роль профессорско-преподавательского состава в обеспечении качества образования, повышении эффективности научных исследований и развитии инновационно-коммерческой деятельности в современных университетах».
В презентации докладчика были рассмотрены следующие вопросы:
1. Понятия образования и вопросы качества — переход от качества обучения к качеству образования.
2. Глобальные образовательные тренды — стратегические направления развития ведущих университетов мира.
3. Предпринимательство и академическое предпринимательство в вузах — возможности развития инновационной и коммерческой деятельности в университетах.
4. Модель «Профессоров-практиков» (PoP) — предоставление фундаментальных и прикладных знаний, развитие профессиональных навыков, социальных компетенций и подготовка к конкурентному рынку труда.
5. Научно-исследовательская и инновационная деятельность — создание новых идей и технологий, коммерциализация результатов исследований (патентование, лицензирование, создание малых инновационных компаний), сотрудничество с бизнесом.
6. Культурно-воспитательные функции — трудоустройство выпускников, приобретение новых знаний и навыков на протяжении всей жизни, обеспечение возможностей для социализации студентов.
7. Модель Университета 3.0 — деятельность профессорско-преподавательского состава современных вузов и роль научных публикаций в рейтинге.
По завершении семинара профессорско-преподавательский состав обменялся опытом в области качества образования, инновационных исследований и модели практикующих профессоров, а также была проведена сессия вопросов и ответов.