JDPUda Xalqaro dzyudo kuni munosabati bilan sport bellashuvlari o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Jismoniy tarbiya va sport fakultetida 2025–2026 o‘quv yilidan boshlab yangi — “Sport faoliyati (dzyudo)” yo‘nalishi faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Hozirda ushbu yo‘nalishda 22 nafar talaba tahsil olmoqda.
Fakultet tarkibida dzyudo sport turi bo‘yicha to‘garak ham faoliyat yuritmoqda. Unda 5 nafar malakali o‘qituvchi mashg‘ulot olib boradi, уларdan 3 nafari xalqaro toifadagi sport ustasi, 2 nafari esa sport ustasi unvoniga ega.
28-oktyabr – Xalqaro dzyudo kuni munosabati bilan fakultetda mazkur sport turi o‘qituvchilari va talabalari tomonidan sport bellashuvlari va ko‘rgazmali chiqishlar tashkil etildi. Tadbir davomida yosh sportchilar o‘z mahoratlarini namoyish etishdi, ustozlar tomonidan dzyudoning tarixi, falsafasi hamda intizom, hurmat va irodani tarbiyalovchi jihatlari haqida so‘z yuritildi.
Ushbu tadbir dzyudo yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarga yanada ilhom va g‘ayrat bag‘ishlab, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etиш hamda sport orqali yoshlar o‘rtasida do‘stlik va birdamlikni mustahkamlashga xizmat qildi.

В ДжГПУ были проведены спортивные соревнования по случаю Международного дня дзюдо.
На факультете физического воспитания и спорта Джизакского государственного педагогического университета с 2025-2026 учебного года будет открыто новое направление — «Спортивная деятельность (дзюдо)» . В настоящее время по этому направлению обучаются 22 студента.
В составе факультета также функционирует секция по дзюдо. В ней занятия проводят 5 квалифицированных преподавателей, из которых 3 имеют звание мастера спорта международного класса, а 2 — звание мастера спорта.
28 октября, в Международный день дзюдо, на факультете были организованы спортивные соревнования и показательные выступления преподавателей и студентов, занимающихся этим видом спорта. В ходе мероприятия молодые спортсмены продемонстрировали свое мастерство, а наставники рассказали об истории и философии дзюдо, а также о его аспектах, воспитывающих дисциплину, уважение и силу воли.
Данное мероприятие вдохновило и придало энтузиазма студентам, обучающимся по направлению дзюдо, способствовало пропаганде здорового образа жизни, а также послужило укреплению дружбы и солидарности среди молодежи посредством спорта.