JDPUda Xorijiy tillarni o‘qitish va amaliy lingvistikaga bag‘ishlangan 16-xalqaro FLTAL konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
Xorijiy tillarni o‘qitish va amaliy lingvistikaga bag‘ishlangan 16-xalqaro FLTAL konferensiyasi yuqori saviyada tashkil etilib, o‘z ishini muvaffaqiyatli yakunladi. 25 ta davlatdan 200 ga yaqin mahalliy va xorijiy olimlar ishtirok etgan anjumanni universitet rektori Maksudjan Yuldashev ochib berdi.
Tadbir professor Azamat Akbarov moderatorligida davom etib, konferensiyaning ilmiy ahamiyati va dolzarb yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi. Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipovning tabrigi onlayn tarzda namoyish etildi.
Konferensiya doirasida qator nufuzli keynote ma’ruzalar tinglanib, zamonaviy lingvistika va til ta’limining muhim jihatlari yoritildi. Xususan, Amy Thompson shaxsiy identitetning ijtimoiy-siyosiy omillar bilan bog‘liqligini tahlil qildi, Zhu Hua esa translanguaging va interculturality orqali ko‘p tillilik va tenglik masalalariga e’tibor qaratdi. Charlene Polio esa talabalar orasida janr tushunchasini shakllantirish hamda yozma va og‘zaki nutq kompetensiyalarini rivojlantirish metodikasini yoritib berdi.
Anjuman yakunida ma’ruzachilar, tashkilotchilar va faol ishtirokchilar sertifikat hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Kun davomida o‘tkazilgan sho‘ba sessiyalarida ikki va ko‘p tillilik, til o‘rganish va baholash, o‘qituvchilar tayyorlash, sun’iy intellektni ta’limga joriy etish, madaniyatlararo muloqot, kognitiv lingvistika va tarjima nazariyasi kabi dolzarb yo‘nalishlar keng muhokama qilindi.

The 16th International FLTAL Conference on Foreign Language Teaching and Applied Linguistics was held at JSPU
The 16th International FLTAL Conference dedicated to foreign language teaching and applied linguistics was organized at a high level and successfully concluded. Nearly 200 local and international scholars from 25 countries participated in the event, which was opened by the Rector of the university, Maksudjan Yuldashev.
The event continued under the moderation of Professor Azamat Akbarov, who provided detailed information about the scientific significance and key directions of the conference. In addition, a congratulatory message from the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kungirotboy Sharipov, was presented online.
Within the framework of the conference, a number of prestigious keynote speeches were delivered, highlighting important aspects of modern linguistics and language education. In particular, Amy Thompson analyzed the relationship between personal identity and socio-political factors, while Zhu Hua focused on issues of multilingualism and equality through translanguaging and interculturality. Charlene Polio, in turn, discussed methods for developing students’ understanding of genre as well as their written and spoken communication competencies.
At the conclusion of the conference, speakers, organizers, and active participants were awarded certificates and commemorative gifts.
During the day, sectional sessions covered a wide range of аctual topics, including bilingualism and multilingualism, language learning and assessment, teacher training, the integration of artificial intelligence in education, intercultural communication, cognitive linguistics, and translation theory.