Jizzax davlat pedagogika universiteti hamda Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandumdan avval tashkil etilgan uchrashuvda musiqa ta’limi yo‘nalishidagi iqtidorli talabalar, professor-o‘qituvchilar hamda mehmonlar ishtirok etdi. Tadbirni universitet rektori Yuldashev Maksudjan Abdullayevich ochib berdi.
Uchrashuv samimiy va ochiq muloqot ruhida o‘tdi. Tomonlar musiqa ta’limi, yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash, qo‘shma loyihalar hamda madaniy-ma’rifiy hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashdilar, takliflar tinglandi.
O‘zMMSI rektori Shermonov Eldor O‘rolovich xorijiy hamkorlar orqali iqtidorli talabalar va professor-o‘qituvchilarni chet elda malaka oshirishga yuborish tashabbusini ilgari surdi. JDPU rektori Maksudjan Yuldashev esa mazkur yo‘nalishda aniq “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish zarurligini ta’kidlab, turli tanlovlar o‘tkazish hamda talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha takliflarini bildirdi.
Imzolangan memorandumga ko‘ra, tomonlar yoshlarni ma’naviy-axloqiy va intellektual rivojlantirish, musiqiy bilim va ko‘nikmalarni oshirish, milliy madaniyatga hurmat tuyg‘usini mustahkamlash yo‘nalishlarida hamkorlik qiladi. Shuningdek, axborot va elektron resurslar almashinuvi, seminar va konferensiyalar, mahorat darslari, ko‘rgazma va festivallarni birgalikda tashkil etish, grant loyihalarini ishlab chiqish, o‘quv dasturlari va ilmiy tadqiqotlarni takomillashtirish, kredit-modul tizimini joriy etishda o‘zaro tajriba almashish kabi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi.
Uchrashuvdan so‘ng mehmonlar musiqa ta’limi yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalarning dars jarayonlarida ishtirok etdilar, yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdilar. Shuningdek, ovoz yozish studiyasi faoliyati ham ko‘zdan kechirildi.

Между Джизакским государственным педагогическим университетом и Узбекским национальным институтом музыкального искусства имени Юнуса Раджаби был подписан меморандум о сотрудничестве
Во встрече, состоявшейся перед подписанием меморандума, приняли участие талантливые студенты, обучающиеся по направлению музыкального образования, а также профессора, преподаватели и гости. Мероприятие открыл ректор университета Юлдашев Максуджан Абдуллаевич.
Встреча прошла в атмосфере искреннего и открытого диалога. Стороны обменялись мнениями по вопросам музыкального образования, поддержки молодых талантов, совместных проектов и культурно-просветительского сотрудничества, а также выслушали предложения.
Ректор Узбекского национального института музыкального искусства Эльдор Уролович Шерманов выступил с инициативой направлять талантливых студентов и профессоров-преподавателей на повышение квалификации за рубеж при содействии иностранных партнёров. В свою очередь, ректор ДжГПУ Максуджан Юлдашев подчеркнул необходимость разработки конкретной «дорожной карты» в этом направлении и высказал предложения по проведению различных конкурсов, а также по налаживанию обмена студентами и преподавателями.
Согласно подписанному меморандуму, стороны будут сотрудничать в таких сферах, как духовно-нравственное и интеллектуальное развитие молодежи, повышение музыкальных знаний и навыков, а также укрепление уважения к национальной культуре. Кроме того, были определены такие приоритетные направления, как обмен информацией и электронными ресурсами, совместная организация семинаров, конференций, мастер-классов, выставок и фестивалей, разработка грантовых проектов, совершенствование учебных программ и научных исследований, а также взаимный обмен опытом во внедрении кредитно-модульной системы.
После встречи гости посетили занятия студентов, обучающихся по направлению музыкального образования, и ознакомились с созданными для них условиями. Также они осмотрели деятельность студии звукозаписи.