Jizzax davlat pedagogika universitetida mehnat yarmarkasi o‘tkazildi.
Bugun Jizzax davlat pedagogika universiteti hududida “Bo‘sh ish o‘rinlari” mehnat yarmarkasi tashkil etildi. Tadbir Jizzax viloyati hokimligi, viloyat prokuraturasi hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik boshqarmasi tashabbusi bilan o‘tkazildi.
Yarmarkada viloyatimizdagi oliy ta’lim muassasalarining bitiruvchi yoshlari hamda munosib ish qidirib yurgan ish bilan band bo‘lmagan fuqarolar ishtirok etdi. Mehnat yarmarkasida universitetning kimyo yo‘nalishi bitiruvchisi Zuhra Ma’murova ham ishtirok etdi. U qaynonasi va farzandi bilan tadbirga tashrif buyurib, o‘zi uchun munosib ish topishdan umidvor ekanini bildirdi. Sharof Rashidov tuman bandlik bo‘limi xodimlari Zuhra Ma’murovaga o‘z yo‘nalishiga mos ish topishda ko‘maklashishdi.
“Men kelinimning ishga joylashib, oilaga ham, jamiyatga ham foydasi tegishidan umidvorman”, — deydi Zuhra Ma’murovaning qaynonasi Robiya Abdurahimova.
Ma’lumot uchun, 2024/2025 o‘quv yili yakuniy davlat attestatsiyasi natijalariga ko‘ra, Jizzax davlat pedagogika universitetini 4527 nafar talaba muvaffaqiyatli bitirib, diplomga ega bo‘ldi. Ulardan:
doimiy ishga joylashganlar — 1997 nafar,
o‘qishni davom ettirayotganlar — 124 nafar,
“Kelajakka qadam” dasturi bo‘yicha band bo‘lganlar — 101 nafar,
o‘zini o‘zi band qilganlar — 146 nafar,
uch tomonlama shartnomalar asosida ish bilan ta’minlanadiganlar — 1445 nafarni tashkil etadi.
Shuningdek, universitet bitiruvchilarining bandligini ta’minlash maqsadida bitiruvchi bosqich talabalarining 95 foizi uchun ish beruvchi tashkilotlar, talabalar va universitet o‘rtasida uch tomonlama shartnomalar imzolandi. Bu esa ularning ishga joylashuvida mustahkam hamkorlik yo‘lga qo‘yilganidan dalolat beradi. Yarmarkada so‘zga chiqqanlar davlatimiz rahbarining bandlik siyosati va uning dolzarb ahamiyati haqida ham to‘xtaldilar. Mehnat yarmarkasi kechgacha davom etadi.

A job fair was held at Jizzakh State Pedagogical University.
Today, a “Job Vacancies” employment fair was organized on the campus of Jizzakh State Pedagogical University. The event was held at the initiative of the Jizzakh Regional Administration, the Regional Prosecutor’s Office, and the Department of Poverty Reduction and Employment.
Graduating students from higher education institutions in our region, as well as unemployed citizens seeking decent jobs, took part in the fair. Among the participants was Zuhra Ma’murova, a graduate in chemistry from the university. She attended the event together with her mother-in-law and child, expressing hope of finding a suitable job for herself. Staff members of the Sharof Rashidov District Employment Department assisted Zuhra Ma’murova in finding a position relevant to her field.
“I hope that my daughter-in-law will find employment and contribute both to the family and to society,” said Zuhra Ma’murova’s mother-in-law, Robiya Abdurahimova.
For reference, according to the results of the final state attestation for the 2024/2025 academic year, 4,527 students successfully graduated from Jizzakh State Pedagogical University and received their diplomas. Of these:
those who secured permanent employment — 1,997 graduates,
those continuing their studies — 124 graduates,
those employed under the “Kelajakka Qadam” program — 101 graduates,
those self-employed — 146 graduates,
those to be employed under tripartite agreements — 1,445 graduates.
In addition, in order to ensure the employment of university graduates, tripartite agreements were signed between employers, students, and the university for 95 percent of final-year students. This demonstrates the establishment of strong cooperation in securing their employment. Speakers at the fair also touched upon the employment policy of our country’s leadership and its pressing importance. The job fair will continue until the evening.