Tanlov dasturiga muvofiq, ishtirokchilar o‘zini tanishtirish, inklyuziv yondashuv asosida intervyu, savollarga javob berish hamda sevimli mashg‘ulotlarini namoyish etish kabi shartlar asosida bellashdilar.
Ushbu jarayon orqali mentorlarning bilim, tajriba va kasbiy salohiyati har tomonlama baholandi.
Tanlov Ravshan Jo‘rayevich boshchiligida yuqori saviyada tashkil etildi. Bellashuvning asosiy maqsadi — ilg‘or va mahoratli pedagoglar tajribasini ommalashtirishdan iborat bo‘ldi.
Dastlabki bosqichda 35 nafar mentor ishtirok etib, saralash natijalariga ko‘ra 7 nafar eng munosib mentor keyingi bosqichga yo‘l oldi. Saralangan ishtirokchilar 4 ta shart asosida o‘zaro kuch sinashdilar.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, eng mahoratli mentor  Turg‘unov Ulug‘bek Bahodir o‘g‘li  1-o‘rinni egalladi. Shuningdek,Kenjayeva Sanobar Ibragimovna 2- o’rin, G‘aniyeva Xayriniso Baxtiyorovna 3-o‘rin sohiblari bo’lishdi.

A competition among mentors on the topic “Pedagogical Skills of Mentors” was organized at Jizzakh State Pedagogical University.
In accordance with the competition program, the participants competed based on criteria such as self-introduction, an interview using an inclusive approach, answering questions, and demonstrating their favorite activities.
Through this process, the mentors’ knowledge, experience, and professional potential were comprehensively evaluated.
The competition was organized at a high level under the leadership of Ravshan Jo‘rayevich. The main goal of the competition was to popularize the experience of advanced and skilled educators.
In the initial stage, 35 mentors participated, and based on the selection results, 7 of the most suitable mentors advanced to the next stage. The selected participants competed against each other based on 4 criteria.
According to the final results, the most skilled mentor, Turg‘unov Ulug‘bek Bahodir o‘g‘li, took 1st place. Additionally, Kenjayeva Sanobar Ibragimovna took 2nd place, and G‘aniyeva Xayriniso Baxtiyorovna took 3rd place.
Notably, the 7 selected mentors are scheduled to participate in professional development courses in Malaysia in April 2026, funded by the university.