Ushbu tashabbus yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ularda kitobxonlik madaniyatini shakllantirish va ta’lim sifatini oshirishga qaratilgani bilan ahamiyatli bo‘ldi.
Ayniqsa, universitetda faoliyat yuritayotgan 55 yosh va undan yuqori bo‘lgan professor-o‘qituvchilar ishtirokida o‘tkazilgan mazkur aksiya yoshlarga ilmiy va badiiy adabiyotlarni yetkazishda muhim qadam bo‘ldi.
Aksiya doirasida boshlang‘ich ta’lim nazariyasi va metodikasi kafedrasi professori, filologiya fanlari doktori Umirzoq Jumanazarov o‘z shaxsiy kutubxonasidan 14 nomdagi jami 600 dona monografiya, o‘quv qo‘llanma va lug‘atlarni universitet Axborot-resurs markaziga taqdim etdi.
Ushbu kitoblar pedagogika, filologiya va boshlang‘ich ta’lim sohalarida tahsil olayotgan talabalar uchun qimmatli manba bo‘lib, ularning bilim va dunyoqarashini yanada kengaytirishga xizmat qiladi.

В Джизакском государственном педагогическом университете была организована благотворительная акция под названием «Подарок книг от старейшин студентам»
Данная инициатива была значима тем, что была направлена на повышение духовности молодёжи, формирование у неё культуры чтения и улучшение качества образования.
Особенно важным шагом в приобщении молодёжи к научной и художественной литературе стала данная акция, проведённая с участием профессоров и преподавателей университета в возрасте 55 лет и старше.
В рамках акции профессор кафедры теории и методики начального образования, доктор филологических наук Умирзок Джуманазаров передал в дар Центру информационных ресурсов университета 600 экземпляров книг 14 наименований из своей личной библиотеки, включая монографии, учебные пособия и словари.
Данные книги являются ценным источником для студентов, обучающихся по направлениям педагогики, филологии и начального образования, и служат дальнейшему расширению их знаний и кругозора.