Jizzax davlat pedagogika universitetida O‘zbek tili bayrami tantanali nishonlandi.
Jizzax davlat pedagogika universitetida O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36-yilligi munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Madaniyat saroyida o‘tkazilgan mazkur tadbirni universitet Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Farrux Akchayev ochib berdi. U o‘z nutqida barcha ishtirokchilarni bayram bilan tabriklab, ona tilimizning betakror jozibasi, uning milliy g‘ururimiz va ma’naviy qadriyatlarimiz timsoli ekanligini ta’kidladi.
Shundan so‘ng Filologiya fakulteti “O‘zbek tilini o‘qitish metodikasi” kafedrasi mudiri Xurshid Muhammadiyev “Ona tilim — faxrim” mavzusida ma’ruza qildi. U o‘zbek tilining boy imkoniyatlari, uning tutgan o‘rni va ahamiyati haqida so‘z yuritdi.
Tadbirda iqtidorli talabalar tomonidan ona tilimizning go‘zalligini ulug‘lovchi she’rlar va sahna ko‘rinishlari namoyish etildi. Zal ishtirokchilari ularning chiqishlarini qiziqish bilan tingladilar.
Bayramning tantanali qismi doirasida “O‘zbek tilini o‘qitish metodikasi” kafedrasi tomonidan tashkil etilgan “Ona tilimiz — faxru g‘ururmiz” mavzusidagi esse hamda “Eng yaxshi she’r” tanlovlari g‘olib va faol ishtirokchilari faxriy yorliqlar hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Tadbir konsert dasturi bilan yakunlandi. Universitet ijodkor talaba-yoshlari va ustozlarining chiqishlari bayramga ko‘tarinki ruh bag‘ishladi.

The Uzbek Language Day was solemnly celebrated at Jizzakh State Pedagogical University.
A ceremonial event was held at Jizzakh State Pedagogical University to mark the 36th anniversary of granting state language status to the Uzbek language.
The event, held at the Palace of Culture, was opened by the University’s First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work, Farrukh Akchayev. In his speech, he congratulated all participants on the holiday, emphasizing the unique charm of our native language and its status as a symbol of our national pride and spiritual values.
Following this, the head of the “Methodology of Teaching the Uzbek Language” department at the Faculty of Philology, Xurshid Muhammadiyev, delivered a lecture on the topic “My Native Language is My Pride”. He spoke about the vast potential of the Uzbek language, its place, and its significance.
Talented students presented poems and stage performances glorifying the beauty of our native language. The audience listened to their performances with great interest.
As part of the ceremonial segment of the holiday, the winners and active participants of the essay contest on the theme “Our Native Language is Our Pride and Honor” and the “Best Poem” contest, organized by the “Methodology of Teaching the Uzbek Language” department, were awarded with honorary certificates and commemorative gifts.
The event concluded with a concert program. Performances by the university’s creative students and teachers infused the celebration with an uplifting spirit.