Jizzax davlat pedagogika universitetida “Shanba — uzluksiz kasbiy rivojlanish kuni” doirasida navbatdagi o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti Madaniyat saroyida an’anaviy tarzda har shanba kuni o‘tkazib kelinayotgan uzluksiz kasbiy rivojlanishga qaratilgan o‘quv-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Ushbu platformalar orqali universitet pedagoglarining malakasini oshirish, ularni zamonaviy ta’lim texnologiyalari, ayniqsa raqamli innovatsiyalardan samarali foydalanishga yo‘naltirish maqsad qilib qo‘yilgan.
Tadbirni universitetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Anora Jabborova ochib berdi. Shundan so‘ng Ta’lim jarayonini tashkil etish bo‘limi uslubchisi Ismoilov Mirzamahmud “Universitet professor-o‘qituvchilarining o‘quv yuklamalarini bajarish tartibi” mavzusida taqdimot qildi.
Universitetda tashkil etilayotgan bu seminarlarda har gal yurtimizdagi yetuk olimlar, sohaviy ekspertlar va tajribali mutaxassislar ishtirok etishi an’anaga aylangan. Bugungi seminarga ham sohaning yetakchi mutaxassisi, Oliy ta’lim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti dotsenti, Hamidov Vohid Sobirovich taklif etildi.
U o‘z ma’ruzasida “Ta’limda sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish va dars samaradorligini oshirish” mavzusida muhim metodik yo‘nalishlar va amaliy qo‘llanmalarni o‘rtoqlashdi.
Yig‘ilish “Ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishda sun’iy intellekt texnologiyalaridan samarali foydalanish usullari” mavzusi yuzasidan fikr almashinuv va savol-javoblar bilan yakunlandi.

At Jizzakh State Pedagogical University, another educational and practical seminar was held within the framework of “Saturday – Continuous Professional Development Day.”
A traditional weekly practical training seminar aimed at continuous professional development, held every Saturday, took place at the Culture Palace of Jizzakh State Pedagogical University.
The goal of these platforms is to improve the qualifications of the university’s educators and guide them towards the effective use of modern educational technologies, particularly digital innovations.
The event was opened by the University’s Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, Anora Jabborova. Following this, the Methodologist of the Department for Organizing the Educational Process, Ismoilov Mirzamahmud, gave a presentation on the topic “The Procedure for Fulfilling Teaching Workloads by University Professors and Instructors.”
It has become a tradition for these seminars organized at the university to feature prominent scholars, field experts, and experienced specialists from our country. Today’s seminar also invited a leading specialist in the field, Associate Professor of the Institute for Retraining and Advanced Training of Higher Education Personnel, Hamidov Vohid Sobirovich.
In his lecture, he shared important methodological directions and practical guidelines on the topic “Using Artificial Intelligence Technologies in Education and Improving Lesson Effectiveness.”
The meeting concluded with an exchange of ideas and a Q&A session on the topic “Methods for Effectively Using Artificial Intelligence Technologies in Conducting Scientific Research.”