Shuningdek, tibbiyot yo‘nalishida ta’lim olayotgan xorijiy talabalar uchun o‘quv jarayonini xalqaro talablarga muvofiq tashkil etish, ingliz tilida dars olib boradigan yuqori malakali professor-o‘qituvchilarni jalb qilish, zamonaviy o‘quv-uslubiy ta’minotni takomillashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar talabalarning ijtimoiy-maishiy sharoitlarini yaxshilash, jumladan, yotoqxona bilan ta’minlash, transport va moslashuv (adaptatsiya) jarayonlarini tizimli yo‘lga qo‘yish yuzasidan ham fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, ta’lim sifatini oshirish va uni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish borasida aniq tashkiliy va amaliy qadamlarni belgilab olishga kelishib olindi.
Eslatib o’tamiz: Jizzax davlat pedagogika universiteti kirish ballari (https://infoedu.uz/oliygoh/jizzax-davlat-pedagogika-universiteti) va qabul kvotalarti bilan ushbu sahifada tanishib chiqishingiz mumkin:

Negotiations were held at Jizzakh State Pedagogical University on attracting international students.
Participating in these negotiations was the Chairman of the Limited Liability Company “Yatri Educational Consultancy” operating in Nepal, Dr. Gayatri Prasad Sharma (Ashis). Within the framework of the meeting, the mechanisms for selecting and admitting foreign applicants, the procedure for processing their documents, and issues of their integration into the educational process were discussed in detail.
Special attention was also paid to organizing the educational process for foreign students studying in the medical field in accordance with international requirements, attracting highly qualified professors and teachers who conduct classes in English, and improving modern educational and methodological support.
The parties also exchanged views on improving the social and living conditions of students, including providing dormitories, and systematically establishing transportation and adaptation processes.
At the conclusion of the meeting, agreement was reached on establishing mutually beneficial cooperation, improving the quality of education, and defining specific organizational and practical steps to align it with international standards.