Jizzax davlat pedagogika universitetida yoshlar masalalari hamda ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirishga qaratilgan tanqidiy-tahliliy yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish universitetning yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Farrux Akchayev boshchiligida o‘tkazildi.
Yig‘ilishda talabalar o‘rtasida diniy mutaassiblik va yot g‘oyalar ta’sirining oldini olish, taqiqlangan guruhlar faoliyatini nazorat qilish, kiyinish va xulq-atvor madaniyatiga rioya etilishini ta’minlash, narkojinoyatchilik profilaktikasi, ijara xonadonlardagi yashash sharoitlarini o‘rganish hamda huquqbuzarliklarni barvaqt aniqlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, talabalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida ma’naviy-ma’rifiy va madaniy tadbirlar sifatini oshirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, kitobxonlikni rivojlantirish, intellektual va sport musobaqalarini ko‘paytirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi.
Tanqidiy-tahliliy ruhda o‘tgan yig‘ilish yakunida mas’ullarga belgilangan yo‘nalishlar bo‘yicha tizimli va samarali ishlarni tashkil etish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda rektor maslahatchisi L. Fozilov, profilaktika inspektori, yoshlar va ma’naviyat bo‘limi mas’ullari, universitet psixologlari, fakultetlarning yoshlar masalalari bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari hamda tyutorlar ishtirok etdi.

A critical and analytical session focused on improving the effectiveness of youth affairs and spiritual and educational activities was conducted at Jizzakh State Pedagogical University.
The meeting was held under the leadership of the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work, Farrukh Akchayev.
The meeting discussed preventing religious extremism and the influence of alien ideas among students, monitoring the activities of prohibited groups, ensuring adherence to dress and behavioral culture, drug crime prevention, studying living conditions in rented accommodations, and the timely identification of violations.
Additionally, specific tasks were identified to improve the quality of spiritual-educational and cultural events for the meaningful organization of students’ free time, promote a healthy lifestyle, develop reading habits, and increase intellectual and sports competitions.
At the conclusion of the meeting, which was held in a critical-analytical spirit, clear instructions were given to the responsible persons regarding the organization of systematic and effective work in the defined areas.
The meeting was attended by the Rector’s Advisor L. Fozilov, the prevention inspector, officials from the Youth and Spirituality Department, university psychologists, vice-deans for youth affairs of the faculties, and tutors.