Jizzax davlat pedagogika universitetida yoshlar masalalari hamda ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirishga qaratilgan tanqidiy-tahliliy yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish universitetning yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Farrux Akchayev boshchiligida o‘tkazildi.
Yig‘ilishda talabalar o‘rtasida diniy mutaassiblik va yot g‘oyalar ta’sirining oldini olish, taqiqlangan guruhlar faoliyatini nazorat qilish, kiyinish va xulq-atvor madaniyatiga rioya etilishini ta’minlash, narkojinoyatchilik profilaktikasi, ijara xonadonlardagi yashash sharoitlarini o‘rganish hamda huquqbuzarliklarni barvaqt aniqlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, talabalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida ma’naviy-ma’rifiy va madaniy tadbirlar sifatini oshirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, kitobxonlikni rivojlantirish, intellektual va sport musobaqalarini ko‘paytirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi.
Tanqidiy-tahliliy ruhda o‘tgan yig‘ilish yakunida mas’ullarga belgilangan yo‘nalishlar bo‘yicha tizimli va samarali ishlarni tashkil etish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda rektor maslahatchisi L. Fozilov, profilaktika inspektori, yoshlar va ma’naviyat bo‘limi mas’ullari, universitet psixologlari, fakultetlarning yoshlar masalalari bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari hamda tyutorlar ishtirok etdi.

В Джизакском государственном педагогическом университете прошло критико-аналитическое совещание, направленное на повышение эффективности работы с молодежью и духовно-просветительской деятельности.
Заседание проходило под руководством первого проректора университета по делам молодежи и духовно-просветительской работе Фарруха Акчаева.
На собрании обсуждались вопросы предотвращения религиозного фанатизма и влияния чуждых идей среди студентов, контроля за деятельностью запрещенных групп, обеспечения соблюдения культуры одежды и поведения, профилактики наркопреступности, изучения условий проживания в арендованных квартирах, а также раннего выявления правонарушений.
Также были определены конкретные задачи по повышению качества духовно-просветительских и культурных мероприятий, пропаганде здорового образа жизни, развитию читательской культуры, увеличению количества интеллектуальных и спортивных соревнований с целью содержательной организации свободного времени студентов.
По итогам совещания, прошедшего в критико-аналитическом духе, ответственным лицам были даны конкретные поручения по организации системной и результативной работы в обозначенных направлениях.
В совещании приняли участие советник ректора Л.Фозилов, инспектор по профилактике, ответственные сотрудники отдела по делам молодежи и духовности, психологи университета, заместители деканов факультетов по работе с молодежью и тьюторы.