Jizzax davlat pedagogika universitetining bitiruvchi kurs iqtidorli talabalarning malakaviy amaliyotlarini Jizzax shahridagi Prezident maktabida o‘tash tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Xalqaro ta’lim dasturlari asosida xalqaro darajadagi o‘qituvchilarni tayyorlash – pedagogika oliy ta’lim muassasalarining eng ustuvor vazifalaridan biridir.
Bugungi kunda ta’lim tizimida asosiy tendensiyalardan biri ta’lim jarayonini xalqarolashtirish orqali ta’lim sifatini oshirish hamda jahon hamjamiyatiga ta’lim eksportini yo‘lga qo‘yish hisoblanadi. Dunyoning rivojlangan davlatlari tajribasi shuni ko‘rsatadiki, jamiyat taraqqiyoti ta’lim tizimi taraqqiyoti hamda ta’lim eksporti bilan uzviy bog‘liq sanaladi. Pedagogika oliy ta’lim muassasalarining ta’lim eksportidagi eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri xalqaro mehnat bozoriga sifatli pedagoglarni yetkazib berish hisoblanadi. Mazkur ustuvor vazifalardan kelib chiqqan holda Jizzax davlat pedagogika universitetining bitiruvchi kurs iqtidorli talabalarning malakaviy amaliyotlarini Jizzax shahridagi Prezident maktabida o‘tash tizimi yo‘lga qo‘yildi. Bugungi kunda 14 nafar talaba Prezident maktabida malakaviy amaliyotni o‘tamoqda hamda xorijdan jalb etilgan o‘qituvchilardan xalqaro ta’lim dasturlari bo‘yicha ko‘nikmalarni o‘rganmoqda.
Istiqbolda turgan eng muhim strategik vazifalardan biri universitet hamda Prezident maktabi o‘rtasida hamkorlik aloqalarini rivojlantirish, universitetda Prezident maktablari dasturlari asosida o‘qita oladigan o‘qituvchilar tayyorlash hisoblanadi. Yuqoridagi vazifalarni hal qilish hamda amaliy faoliyatni samarali tashkil qilish maqsadida joriy yilning 11-fevrali kuni Universitet rahbariyati hamda Jizzax shahridagi Prezident maktabi jamoasi bilan o‘tkazilgan yig‘ilishda istiqbolli vazifalar muhokama qilindi hamda amalga oshirishi kerak bo‘lgan ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Yig‘ilish yakunida universitet pedagoglarining Prezident maktabi tajribalarini o‘rganish maqsadida Ingliz tili nazariyasi va amaliyoti kafedrasining Prezident maktabida kafedra filialini tashkil qilish belgilandi.

A system has been established for talented graduating students of Jizzakh State Pedagogical University to conduct internships at the Presidential School in Jizzakh.
Training world-class teachers based on international educational programs is one of the top priorities of higher educational institutions in education.
Today, one of the main trends in the education system is to improve the quality of education through the internationalization of the educational process and establish the export of education to the world community. The experience of developed countries of the world shows that the development of society is inextricably linked with the development of the education system and the export of education. One of the most priority areas in the export of education of pedagogical higher educational institutions is the supply of high-quality teachers to the international labor market. Based on these priority tasks, a system of qualifying internships for talented students of the graduating course of Jizzakh State Pedagogical University at the Presidential School in Jizzakh has been established. Today, 14 students are undergoing qualifying internships at the Presidential School and are learning skills in international educational programs from teachers invited from abroad.
One of the most important strategic tasks in the future is the development of cooperation between the university and the Presidential School, the training of teachers who can teach at the university based on the programs of the Presidential Schools. In order to solve the above tasks and effectively organize practical activities, on February 11 of this year, at a meeting with the leadership of the University and the team of the Presidential School in Jizzakh, promising tasks were discussed and priority tasks to be implemented were identified.
At the end of the meeting, it was decided to establish a branch of the Department of Theory and Practice of English at the Presidential School in order to study the experiences of university teachers at the Presidential School.