Bugungi kunda yashil olamni saqlash va ko‘paytirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi. Davlatimiz rahbari raisligida 2022 yil 11 oktabr kuni mahallalarni obod qilish va aholini o‘ylantirayotgan masalalarni hal etish bo‘yicha ustuvor vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida o‘tgan yilgi tajribadan kelib chiqib, 20 oktabrdan 1 dekabrgacha ko‘chat ekish bo‘yicha “Dolzarb 40 kunlik” e’lon qilindi. Mazkur aksiya doirasida A. Qodiriy nomidagi Jizzax davlat pedagogika universiteti tomonidan  hududlarda  7000  dan ortiq mevali va manzarali daraxt ko‘chatlar ekildi.
“Yashil Makon” umummilliy loyihasi doirasida e’lon qilingan “Dolzarb 40 kunlik” dagi savobli ishda oliygohimizning professor-o‘qituvchilari, talaba yoshlari ham chetda turishgani yo‘q, ezgu loyihada faol qatnashishmoqda. Mazkur “Dolzarb 40 kunlik” aksiyasi doirasida universitet hududidagi bo‘sh yerlariga 20 mingtup manzarali va mevali ko‘chatlarni ekish rejalashtirilgan.
Aziz yurtdoshlar “Yashil makon”  umummilliy loyihasi bir oylik yoki bir yillik tadbir emas. Ezgu maqsadlarga yo‘g‘rilgan aksiya doirasida kelgusi besh yilda 1 milliard tup daraxt ko‘chatini ekish maqsad qilingan. Bu umummilliy harakatning natijasi har bir ko‘chada, har bir mahallada, o‘zimiz yashayotgan hududda ko‘rinishi kerak.
Mana shu lahzalarda siz azizlarga murojaat qilmoqchimiz:
Aziz hamkasblar, qadrli talaba-yoshlar!
– Daraxt havas bilan ekilishi, xalqimiz, mahallalarimizning madaniyatiga aylanishi lozim, – deydi davlatimiz rahbari.
Qadriyatlari go‘zal, nihol ekib olamga go‘zallik baxsh etadigan, tabiatga mehrli elmiz biz.  Keling biz ham havas va ishtiyoq bilan ko‘chat ekaylik. Bog‘lar yarataylik…tabiat va jamiyat oldidagi mas’uliyatni his qilaylik. Havas bilan ekkan kichik nihollarimiz esa yangi-yangi bog‘larga, chamanzorlarga  aylansin…ona tabiatga, insonga  naf keltirsin. Shundagina ona tabiat ham bizdan saxovatini ayamaydi. Farzandalarmiz, kelgusi avlodlar uchun sof va musaffo tabiiy sharoit yaratishga hissa qo‘shaylik. Yaxshi niyat va havas bilan ekilgan har bir ko‘chatlarimiz ulg‘ayib atrofimiz yashillikka burkanaversin.

Today, preserving and increasing the green world has risen to the level of state policy. Based on last year’s experience, at the meeting of the video selector, which was held under the chairmanship of the head of state on October 11, 2022, regarding the priority tasks for the improvement of neighborhoods and solving the issues of concern to the population,
“Urgent 40 days” for planting seedlings from October 20 to December 1 was announced. As part of this action, more than 7000 fruit and ornamental tree saplings were planted in the regions by Jizzakh State Pedagogical University named after A. Qadiri.
Professors and teachers of our university and young students did not stand aside in the meritorious work of “Dolzarb 40 days” announced as part of the national project “Green Makon”, they are actively participating in the noble project. As part of the “Urgent 40 days” campaign, it is planned to plant 20,000 ornamental and fruit trees on vacant lands of the university.
Dear compatriots, the nationwide project “Green Space” is not a one-month or one-year event. As part of the action aimed at noble goals, it is aimed to plant 1 billion tree saplings in the next five years. The result of this nationwide movement should be seen in every street, every neighborhood, in the area where we live.
At this moment, we would like to address you:
Dear colleagues, dear students!
– The tree should be planted with passion, it should become the culture of our people, our neighborhoods, – says the head of our state.
We are a country with beautiful values, which gives beauty to the world by planting saplings, and loves nature. Let’s plant with passion and enthusiasm. Let’s create gardens…let’s feel the responsibility towards nature and society. May the small seedlings we planted with passion turn into new gardens, meadows…may they bring benefits to mother nature and people. Only then does mother nature spare us her generosity. Let’s contribute to the creation of pure and clean natural conditions for our children and future generations. Let each of our seedlings, planted with good intentions and enthusiasm, grow up and cover our surroundings with greenery.