Jizzaxda “Amir Temur vorislari” harbiy-sport musobaqasining hududiy bosqichi o‘tkazildi
Jizzax davlat pedagogika universiteti sport majmuasida oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida an’anaviy “Amir Temur vorislari” harbiy-sport musobaqasining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur bellashuv yoshlar o‘rtasida vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlash, ularni harbiy-amaliy sport turlariga keng jalb etish hamda jismoniy va ma’naviy barkamolligini oshirishga qaratilgan.
Musobaqada viloyatdagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari jamoalari ishtirok etib, ishtirokchilar belgilangan nizom asosida turli harbiy-sport sinovlarida o‘z mahoratlarini namoyish etdilar. Bellashuvlar yuqori saviyada tashkil etilib, jarayonlar mutaxassislar va tibbiyot xodimlari nazorati ostida o‘tkazildi.
Qizg‘in va murosasiz kechgan bahslar yakuniga ko‘ra, Qozon (Volgabo‘yi) federal universiteti filiali jamoasi 1-o‘rinni egalladi. Jizzax davlat pedagogika universiteti jamoasi 2-o‘rin, Jizzax politexnika instituti jamoasi esa 3-o‘ringa sazovor bo‘ldi.
Musobaqa g‘oliblari respublika bosqichida viloyat sharafini himoya qilish huquqini qo‘lga kiritdi. Mazkur tadbir yoshlarning jismoniy tayyorgarligi va vatanparvarlik ruhini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

В Джизаке прошел региональный этап военно-спортивных соревнований «Наследники Амира Темура»
В спортивном комплексе Джизакского государственного педагогического университета прошёл областной этап традиционных военно-спортивных соревнований «Наследники Амира Темура» среди студентов высших учебных заведений.
Состязания направлены на укрепление в молодёжной среде чувства патриотизма, широкое привлечение её к военно-прикладным видам спорта, а также на повышение её физической и духовной зрелости.
В соревнованиях приняли участие команды ведущих вузов области, которые продемонстрировали своё мастерство в различных военно-спортивных испытаниях в соответствии с установленным регламентом. Состязания были организованы на высоком уровне, а все этапы проходили под наблюдением специалистов и медицинских работников.
По итогам напряжённых и бескомпромиссных дебатов 1-е место заняла команда филиала Казанского (Приволжского) федерального университета. Команда Джизакского государственного педагогического университета удостоилась 2-го места, а команда Джизакского политехнического института — 3-го.
Победители соревнований получили право защищать честь области на республиканском этапе. Данное мероприятие сыграло важную роль в повышении физической подготовки и патриотического духа молодежи.