Jizzaxda “Bir Vatan, bir el, bir bayroq!” shiori ostida bayroq kuni keng nishonlandi.
Jizzax shahrida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilinganining 34-yilligi munosabati bilan tantanali tadbir o‘tkazildi.
“Bir Vatan, bir el, bir bayroq!” shiori ostida Davlat xizmatlari markazi oldidan “Mustaqillik” maydonigacha bo‘lgan ko‘chada harbiy orkestr hamrohligida “Vatanparvar avtokarvoni” tashkil etildi.
Mazkur aksiyada viloyatimiz ahli, yoshlar va sportchilar faol ishtirok etdi. Shuningdek, Milliy gvardiya otliqlari rahbarligida tantanali yurish ham bo‘lib o‘tdi.
Bayram tadbirida Jizzax davlat pedagogika universitetidan 1000 nafardan ortiq talabalar va professor-o‘qituvchilar ishtirok etishdi.

In Jizzakh, Flag Day was widely celebrated under the slogan “One Homeland, One Nation, One Flag!”.
A ceremonial event was held in Jizzakh city on the occasion of the 34th anniversary of the adoption of the State Flag of the Republic of Uzbekistan.
Under the slogan “One Homeland, One Nation, One Flag!”, a “Patriotic Motorcade” was organized along the street from the State Services Center to “Independence” Square, accompanied by a military band.
The residents of our region, youth, and athletes actively participated in this event. Furthermore, a ceremonial march led by National Guard cavalry also took place.
More than 1000 students and professors from Jizzakh State Pedagogical University participated in the festive event.