Jizzaxda Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirishga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya boshlandi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan “Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirish” mavzusida o‘tkazilayotgan xalqaro konferensiya doirasida xorijiy mehmonlar Jizzax shahriga yetib kelishdi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan “Oliy ta’limda ingliz tilini o‘qitishni rivojlantirish” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini boshladi. Anjuman University of Georgia hamda GATESOL Conferences tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Konferensiyada Georgia universiteti professorlari doktor David Chiesa, doktor Alisa Leckie, doktor Rebecca Raab, Amy Morales va Susan Mann kabi xalqaro ekspertlar ishtirok etib, ingliz tili ta’limidagi zamonaviy tendensiyalar va ilg‘or tajribalar bo‘yicha o‘z fikr va tavsiyalari bilan o‘rtoqlashmoqda.
Xalqaro anjumanni Jizzax viloyati hokimining yoshlar siyosati, ijtimoiy rivojlantirish va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Akmal Savurbayev ochib berib, mazkur tadbir hududda ta’lim sifatini oshirish, xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirish va pedagog kadrlar salohiyatini mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Shundan so‘ng Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi boshqarma boshlig‘i Xusanboy G‘aniyev kirish so‘zi bilan ishtirok etib, konferensiya ishiga omad tiladi hamda ingliz tili ta’limini rivojlantirish mamlakat ta’lim siyosatida ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanini qayd etdi.Tadbirning ochilish marosimida, shuningdek, universitet rektori Yuldashev Maksudjon Abdullayevich ham nutq so‘zladi. U o‘z so‘zida mazkur nufuzli tadbirni tashkil etishga hissa qo‘shgan barcha muassasa va hamkorlarga minnatdorchilik bildirdi. U, xususan, Georgia universitetiga akademik hamkorlik va institutsional qo‘llab-quvvatlash uchun alohida tashakkur izhor etib, bu hamkorlik ingliz tili ta’limi va o‘qituvchilar tayyorlash tizimini takomillashtirishda muhim omil ekanligini ta’kidladi. Konferensiya ishi o‘zbek va ingliz tillarida olib borilmoqda.

В Джизаке началась международная конференция, посвящённая развитию преподавания английского языка в системе высшего образования
По инициативе Джизакского государственного педагогического университета в город Джизак прибыли иностранные гости для участия в международной конференции на тему «Развитие преподавания английского языка в высшем образовании».
По инициативе Джизакского государственного педагогического университета начала свою работу международная конференция на тему «Развитие преподавания английского языка в высшем образовании». Конференция организуется в сотрудничестве с Университетом Джорджии и организацией GATESOL Conferences.
В конференции принимают участие такие международные эксперты, как профессора Университета Джорджии доктор Дэвид Кьеза, доктор Алиса Лекки, доктор Ребекка Рааб, Эми Моралес и Сьюзан Манн. Они делятся своими мнениями и рекомендациями по современным тенденциям и передовому опыту в преподавании английского языка.
Международную конференцию открыл заместитель хокима Джизакской области по вопросам молодежной политики, социального развития и духовно-просветительским вопросам Акмал Савурбаев, который отметил, что данное мероприятие имеет важное значение для повышения качества образования в регионе, расширения международного академического сотрудничества и укрепления потенциала педагогических кадров.
Затем с приветственной речью выступил начальник управления Министерства дошкольного и школьного образования Хусанбой Ганиев, который пожелал успехов работе конференции и отметил, что развитие преподавания английского языка является одним из приоритетных направлений образовательной политики страны. На церемонии открытия мероприятия также выступил ректор университета Максуджон Абдуллаевич Юлдашев. В своей речи он поблагодарил все учреждения и партнёров, внёсших вклад в организацию этого престижного мероприятия. В частности, он выразил особую благодарность Университету Джорджии за академическое сотрудничество и институциональную поддержку, подчеркнув, что данное партнёрство является важным фактором в совершенствовании преподавания английского языка и системы подготовки учителей. Работа конференции ведётся на узбекском и английском языках.