Kitob – aql chirog‘i, tafakkur qanotidir
Jizzax davlat pedagogika universiteti Talabalar yotoqxonasida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi
17 noyabr Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan  o‘tkazilgan tadbirda O‘zbekiston Milliy universiteti dotsenti To‘lqin Eshbek mehmon bo‘ldi.
Talabalar yotoqxonasida bo‘lib o‘tgan ijodiy uchrashuv talabalar uchun ma’naviyat sarchashmasi, ularning tafakkurini boyituvchi, ruhiyatiga ozuqa beruvchi, yuksak saviyada o‘tkazilgan tadbir desak xato qilmagan bo‘lamiz. Universitetning Pedagogika va psixologiya fakulteti tomonidan tashkillashtirilgan Kitobxonlik, kitob qadri mavzusida bo‘lib o‘tgan davra suhbati  eng yaxshi kitobxonlari va  bilimdonlarini kashf etdi. Ona tabiatni oftob isitsa, inson qalbini kitob ilitadi.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning to‘rtinchisi yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etishdan iborat. Talabalar bilan bo‘lib o‘tgan ijodiy uchrashuv davomida To‘lqin Eshbek yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini ommalashtirish, ularning badiiy savodxonligini yanada oshirish va mutolaa muhitini shakllantirishda mana shunday uchrashuv va davra suhbatlarining o‘rni beqiyos ekanligini ta’kidlab o‘tdi. “Kitob-aql chirog‘i, tafakkur qanotidir” shiori ostida bo‘lib o‘tgan davra suhbati  yakunida talaba yoshlar  mashhur yozuvchi va shoirlarning asarlaridan parchalar o‘qib berishdi. Eng faol talaba yoshlarga To‘lqin Eshbek qalamiga mansub  asarlar taqdim etildi.

Книга – светоч ума, и полёт для мышления
Так называется мероприятие, которое состоялось в студенческом общежитии Джизакского государственного педагогического университета.
17 ноября на мероприятии, посвященном Международному дню студента гостем был доцент Национального университета Узбекистана Тулкин Эшбек. Не будет ошибкой сказать, что творческая встреча, прошедшая в студенческом общежитии, была мероприятием высокого уровня, обогатившим мышление студентов, подпитавшим их психику.
Беседа за круглым столом, организованная факультетом педагогики и психологии университета на тему «Чтение книг, ценность книг», выявил лучших читателей и знатоков. Если солнце греет матушку-природу, то книга согревает сердце человека.
Четвертой из 5 важных инициатив, выдвинутых нашим Президентом, является организация системной работы по поднятию морального духа молодежи и широкой пропаганде среди нее чтения. В ходе творческой встречи со студентами Тулкин Эшбек подчеркнул важность подобных встреч и круглых столов в популяризации культуры чтения среди молодежи, повышении ее художественной грамотности и создании читательской среды. В завершение круглого стола студенты зачитали отрывки из произведений известных писателей и поэтов. Наиболее активных студентов наградили работами Тулкина Эшбека.