Kitob – aql chirog‘i, tafakkur qanotidir
Jizzax davlat pedagogika universiteti Talabalar yotoqxonasida bo‘lib o‘tgan tadbir ana shunday nomlandi
17 noyabr Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan  o‘tkazilgan tadbirda O‘zbekiston Milliy universiteti dotsenti To‘lqin Eshbek mehmon bo‘ldi.
Talabalar yotoqxonasida bo‘lib o‘tgan ijodiy uchrashuv talabalar uchun ma’naviyat sarchashmasi, ularning tafakkurini boyituvchi, ruhiyatiga ozuqa beruvchi, yuksak saviyada o‘tkazilgan tadbir desak xato qilmagan bo‘lamiz. Universitetning Pedagogika va psixologiya fakulteti tomonidan tashkillashtirilgan Kitobxonlik, kitob qadri mavzusida bo‘lib o‘tgan davra suhbati  eng yaxshi kitobxonlari va  bilimdonlarini kashf etdi. Ona tabiatni oftob isitsa, inson qalbini kitob ilitadi.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning to‘rtinchisi yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etishdan iborat. Talabalar bilan bo‘lib o‘tgan ijodiy uchrashuv davomida To‘lqin Eshbek yoshlar o‘rtasida kitobxonlik madaniyatini ommalashtirish, ularning badiiy savodxonligini yanada oshirish va mutolaa muhitini shakllantirishda mana shunday uchrashuv va davra suhbatlarining o‘rni beqiyos ekanligini ta’kidlab o‘tdi. “Kitob-aql chirog‘i, tafakkur qanotidir” shiori ostida bo‘lib o‘tgan davra suhbati  yakunida talaba yoshlar  mashhur yozuvchi va shoirlarning asarlaridan parchalar o‘qib berishdi. Eng faol talaba yoshlarga To‘lqin Eshbek qalamiga mansub  asarlar taqdim etildi.

This is the name of the event held at the student hostel of Jizzakh State Pedagogical University
Tolqin Eshbek, associate professor of the National University of Uzbekistan, was a guest at the event held in connection with the International Students’ Day on November 17.
It would not be wrong to say that the creative meeting held in the student dormitory was a high-level event that enriched the students’ thinking, nourished their mind+. The roundtable discussion organized by the Faculty of Pedagogy and Psychology of the University on the topic of reading and the value of books discovered the best readers and scholars. If the sun warms mother nature, a book warms the human heart.
The fourth of the 5 important initiatives put forward by our President is to organize systematic work on raising the morale of young people and widely promoting reading among them. During the creative meeting with the students, Tolqin Eshbek emphasized the importance of such meetings and roundtable discussions in popularizing the culture of reading among young people, increasing their artistic literacy and creating a reading environment. At the end of the roundtable discussion held under the motto “The book is the light of the mind, the wings of thought”, young students read excerpts from the works of famous writers and poets. Tolqin Eshbek’s works were presented to the most active students.