Konstitutsiya izchil demokratik islohotlar asosi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 30 yilligi munosabati bilan Sambraham universiteti profesor- o‘qituvchilari va talabalar ishtirokida o‘tkazilgan tadbir ana shunday nomlandi. Tadbirni universitet rektori, prof, J. Xusanov ochib berar ekan, tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yaratilishi  ishlab chiqilishiga oid muhim qadamlar, Konstitutsiyada inson huquq va erkinliklarining kafolati, Konstitutsiyada yoshlarga oid davlat siyosatining ustuvor vazifalari, shuningdek davlatimiz bosh huquqiy xujjatining o‘rni va ahamiyati to‘g‘risida tushuntirish va ma’lumotlar berib o‘tdi. Shundan so‘ng universitet o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor  Hindistonlik Prakash Babu  tadbir ishtirokchilarini ushbu qutlug‘ sana munosabati bilan qizg‘in tabriklab, O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasining  Jahonda obro‘ va nufuzi, undagi demokratik institutlarning halqparvar va ma’rifatli jamiyat barpo etishdagi faoliyati borasida o‘z nuqtai nazar va fikrlarini bayon qilib o‘tdi. “Konstitutsiyamiz qabul qilinganligiga  chorak  asrdan ko‘p vaqt to‘ldi. Bugungi shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyo, globallashuvning tobora xalqimimiz hayotida qo‘lami va miqyosi kengayib borayotgan bir  davrda davrning o‘tkir talab va ehtiyojlaridan kelib chiqib, har bir demokratik davlat o‘z Konstitutsiyasini o‘zgartirish va yangiliklar kiritib borishi dunyo  amaliyotida mavjud. Zotan  har qanday davlatning konstitutsiyasi dogmatik xujjat emas. U doimiy ravishda takomillashib va sayqallanib boraveradi”- deb ta’kidlaydi “falsafa, tarbiya va huquq ta’limi kafedrasi o‘qituvchisi Kamoliddin Yusupov.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaning davlat va jamiyatimiz hayotidagi o‘rni va ahamiyatini  tahlil qiladigan bo‘lsak, undagi ko‘pgina moddalar ma’nan eskirganligini ko‘rishimiz mumkin. Jumladan Konstitutsimizag ko‘ra nikoh tomonlarning o‘zaro teglik va hohishlariga ko‘ra amalga oshirilishi belgilab qo‘yilgan. Shu o‘rinda savol tug‘iladi? Tomonlar sifatida bir jinsli shaxslar ham nikoh qayd etishlari mumkin. Buni  aslida 1992 yilda qabul qilgan Konstitutsiyamiz ham taqiqlamaydi.  Endilikda tomonlar sifatida  qat’iy erkak va xotinlar belgilab qo‘yilmoqda. Yoki 31- modda Vijdon erkinligi deb nomlanadi. Aslida bu so‘z ruschadan svoboda sovesti so‘zining noto‘g‘ri tarjima qilinishidir. Chunonchi  dinga munosabat insoning vijdoni bilan emas, balki uning e’tiqodi bilan belgilanadi. E’tiqod tushunchasi vijdon tushunchasiga qaraganda ancha kengroqdir. Shuning uchun 31 – modda Vijdon erkinligi emas, E’tiqod erkinligi sifatida mustahkamlab qo‘yilmoqda.
Ma’lumot o‘rnida eslatib o‘tamizki, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha fuqarolar va tashkilotlar tomonidan  taklif va tavsiyalar olish bo‘yicha Respublika Komissiyasi shakllantirilib, joriy yilning iyun oyidan boshlab  Konstitutsiya loyihasi ummumhalq muhokamasiga qo‘yilgan bo‘lib, muhokamalar davom etib kelmoqda. Konstitutsiyamizning 64 moddasiga 200 dan ortiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish kutilmoqda.  Yangi O‘zbekiston konstitutsiyasini qabul qilish umumxalq referendumi orqali amalga oshiriladi.

Конституция – основа последовательных демократических реформ
Так называлось мероприятие, проведенное в связи с 30-летием принятия Конституции Республики Узбекистан с участием профессоров и студентов Sambraham University. Открывая мероприятие ректор университета, проф. Ж.Хусанов разъяснил участникам мероприятия важные шаги, связанные с разработкой Конституции Республики Узбекистан, гарантирование прав и свобод человека в Конституции, приоритетные задачи государственной политики в отношении молодежи в Конституции, также о роли и значении главного правового документа нашего государства.
После этого проректор по учебной работе университета Пракаш Бабу из Индии тепло поздравил участников мероприятия с этим знаменательным днем, высказал свои взгляды и мнения о авторитете и престиже Конституции Республики Узбекистан в мире, деятельности ее демократических институтов в построении народнического и просвещенного общества. С момента принятия нашей Конституции прошло более четверти века. В современном быстро меняющемся мире, в период, когда размах и масштабы глобализации все больше расширяются в жизни нашего народа, исходя из острых запросов и потребностей времени, именно в мировой практике каждое демократическое государство меняется свою Конституцию и вносит новшества. Конституция любой страны не является догматическим документом. Он постоянно совершенствуется и полируется», — говорит Камолиддин Юсупов, преподаватель кафедры философии, образования и юридического образования.
Сегодня, если проанализировать роль и значение Конституции Республики Узбекистан в жизни государства и нашего общества, то можно увидеть, что многие ее статьи устарели. В частности, согласно нашей Конституции, брак заключается на основе взаимного равенства и желания сторон. Тут возникает вопрос? Лица одного пола также могут зарегистрировать брак в качестве сторон. Это фактически не запрещено нашей Конституцией, принятой в 1992 году. Теперь стороны строго определены как мужья и жены. Или статья 31 называется Свобода совести. На самом деле это слово является неправильным переводом русского слова свобода совести. Например, отношение к религии определяется не совестью человека, а его верой. Понятие веры гораздо шире, чем понятие совести. Поэтому статья 31 укрепляется как свобода убеждений, а не свобода совести.
Для сведения напоминаем, что Республиканская комиссия по приему предложений и рекомендаций граждан и организаций по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан сформирована, и с июня текущего года проект Конституции находится на обнародовано, вынесено на обсуждение, и обсуждения продолжаются. Ожидается более 200 изменений и дополнений в статью 64 нашей Конституции. Принятие новой Конституции Узбекистана осуществляется путем всенародного референдума.