Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari bilan yig‘ilish o‘tkazildi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi boshlig‘i M.Parmanov boshchiligida Jizzax viloyatidagi OTMlarining Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari bilan yig‘ilish o‘tkazildi.
KUN TARTIBIdagi masalalar:
1. OTM Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlari tomonidan davlat xaridlarini muntazam ravishda tekshirib borish va nazorat qilish to‘g‘risida.
2. OTMlarida manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi/mavjud emasligi to‘g‘risidagi arizaning to‘g‘ri to‘ldirilishi to‘g‘risida.
3. Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlari tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqish, bo‘limlarning rasmiy saytlaridagi ruknlar (sarlavhalar)ni yuritishdagi xato va kamchiliklar to‘g‘risida.
4. Turli masalalar bo‘ldi.
Yig‘ilish davomida, 📌davlat xaridlari bo‘yicha oliy ta’lim tashkilotlarida ko‘plab korrupsion holatlar bo‘lmoqda, shulardan manfaatlar to‘qnashuvi natijasida yuzaga kelayotgan korrupsion holatlarga jiddiy e’tibor berilishi kerakligi, 📌Ishga qabul qilinayotganida manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi/mavjud emasligi to‘g‘risidagi arizani elektron va qog‘oz ko‘rinishida olish, tahlil qilish, manfaatlar to‘qnashuvi mavjud bo‘lgan taqdirda o‘rnatilgan tartibda choralar ko‘rish, manfaatlar to‘qnashuvi kelib chiqishining oldini olish lozimligi, 14.11.2024-yildagi 758-sonli qaroriga asosan pedagog xodimlar manfaatlar to‘qnashuvi keltirib chiqarmaydigan istisnolar ro‘yxatiga kiritilganligiga qaramasang ushbu holatlarga jiddiy e’tibor qaratish kerakligi, 📌Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlari tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqish, bo‘limlarning rasmiy saytlaridagi ruknlar (sarlavhalar)ni yuritishdagi bir qancha xato va kamchiliklar bo‘layotganligi ta’kidlab o‘tildi. Jumladan, OTMlarining rasmiy saytlari bo‘lishiga qaramasdan bir qancha OTMlarining Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlari tomonidan alohida sayt ochilganligi, 📌OTMlarning rasmiy veb saytlarida bo‘limlarining alohida ruknlari (sarlavhalar)ning yo‘qligi, ushbu ruknlarga muntazam ravishda targ‘ibot tashviqot materiallarning joylanmasligi, yangilab borilmasligi, 📌jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqishda shaxsga nisbatan tabaqalashing mavjudligi, murojaatlarni o‘rganishning oxirigacha yetkazilmasligi, qonun doirasida o‘rganilmasligi, 📌ayrim OTMlari Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlarining aloqa kanallari, sirli aloqa kanallari to‘g‘ri tashkil etilmaganligi, bo‘limlarning faoliyatiga jamoatchilikka talab darajasida yetkazilmasligi, aloqa kanallari orqali kelgan murojaatlarning o‘z vaqtida, tezkor ko‘rib chiqilmayotganligi, murojaatlarni oxirigacha o‘rganib, yechim qilish kerakligi aytib o‘tildi.
📌Shu bilan birga Oliy ta’lim muassasalarining OTMlarining Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlarini Vazirlik bilan kelishmagan yoki ogohlantirmagan holda ishdan bo‘shatish va ishga olish holatlari ko‘p uchrayotganligi, natijada ushbu tashkilotda Vazirlik tomonidan berilgan topshiriqlarning 1-2 oylab sababsiz bajarilmay qolayotganligi, OTMlari rahbariyati tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplaens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limlariga ishga olishda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 8-oktyabrdagi 366-sonli “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari faoliyatini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi buyrug‘iga asosan amalga oshirishi kerakligi ta’kidlab o‘tildi.

Состоялась встреча с сотрудниками отдела управления системой «Комплаенс-контроль» по борьбе с коррупцией.
Было проведено совещание с сотрудниками отдела управления системой «Комплаенс контроль» по противодействию коррупции вузов Джизакской области во главе с начальником отдела по противодействию коррупции Министерства высшего образования, науки и инноваций М.Пармановым.
Вопросы повестки дня:
1. О систематической проверке и контроле государственных закупок отделами управления системы противодействия коррупции «Комплаенс контроль» ВУЗа.
2. О правильном заполнении заявления о наличии/отсутствии конфликта интересов в ВУЗе.
3. Об ошибках и недостатках при рассмотрении обращений физических и юридических лиц отделами управления системы противодействия коррупции «Комплаенс контроль,» ведении рубрик (заголовков) на официальных сайтах отделов.
4. Были разные вопросы.
В ходе встречи 📌 возникло множество коррупционных ситуаций в организациях высшего образования по вопросам госзакупок, среди которых серьезное внимание следует уделить коррупционным ситуациям, возникающим из конфликта интересов, 📌 Конфликты интересов при приеме на работу, приеме на работу и анализе заявок на наличие/отсутствие доступность в электронном и бумажном виде, принятие мер в установленном порядке в случае возникновения конфликта интересов, необходимо не допускать возникновения конфликта интересов, если не учитывать тот факт, что согласно решению №758 от 14.11.2024 года педагогические работники включены в перечень исключений, не вызывающих конфликта интересов, на данные случаи необходимо обратить серьезное внимание, 📌Борьба с коррупцией «Комплаенс-контроль» рассмотрение обращений физических и юридических лиц подразделениями системного управления, рубрики на официальных сайтах ведомств. Было отмечено, что в руководстве (названиях) имеется ряд ошибок и недостатков. Например, несмотря на то, что ВУЗы имеют официальные сайты, отделами управления антикоррупционной системы «Комплаенс-контроль» ряда вузов открыт отдельный сайт, 📌на официальных веб-сайтах ВУЗа отсутствует рубрики (рубрики), нерегулярное размещение и обновление пропагандистских материалов в этих рубриках, 📌физических и юридических лиц наличие дискриминации личности при рассмотрении обращений, тот факт, что обращения не расследуются до конца, не расследуются в рамках закона, 📌некоторые высшие учебные заведения Борьба с коррупцией Каналы связи подразделений управления система «Комплаенс-контроль», секретные каналы связи — полное отсутствие должной организации, не доведение деятельности подразделений до общественности на уровне спроса, жалобы, поступающие по каналам связи, не обрабатываются своевременно, было упомянуто, что необходимо изучить до конца и найти решение.
📌В то же время имеет место множество случаев увольнения и приема на работу сотрудников отдела управления системы «Комплаенс-контроля» ВУЗов без согласования с Министерством или без предупреждения, в результате чего Министерство о том, что поручения Минобразования не выполняются в течение 1-2 месяцев без причины, руководство системы «Комплаенс-контроль» по борьбе с коррупцией руководством ВУЗов по приему на работу в подразделения Министра высшего образования, науки и инноваций №366 от 8 октября 2024 года «Дальнейшее совершенствование деятельности внутренних структур антикоррупционного контроля в системе Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан» было подчеркнуто, что оно должно осуществляться на основании приказа.