“Korrupsiyasiz ta’lim” mavzusida uchrashuv o‘tkazildi
JDPU Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari tomonidan Jizzax shahridagi 30-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi 11-sinf o‘quvchilari bilan “Korrupsiyasiz ta’lim” mavzusida uchrashuv tashkil etildi. Tadbirda yoshlar o‘rtasida huquqiy ong va madaniyatni oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida o‘quvchilarga korrupsiya tushunchasi, uning turlari va salbiy oqibatlari haqida tushunchalar berildi. Xususan, korrupsiya ta’lim sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi, bilim olishga bo‘lgan qiziqishni pasaytirishi va qonunbuzarliklarga olib kelishi ta’kidlandi. Shu bilan birga, korrupsiyasiz ta’lim muhiti bilim sifati, intellektual salohiyat va adolatli raqobatni ta’minlashi qayd etildi.
Shuningdek, murojaatlar yo‘llash tartibi, ularda xolislikka rioya etish, yolg‘on va tuhmatdan saqlanish, har qanday huquqbuzarlik uchun javobgarlikning muqarrarligi tushuntirildi. Ushbu yo‘nalishdagi me’yoriy-huquqiy hujjatlar mazmuniga ham to‘xtalib o‘tildi. Uchrashuv yakunida o‘quvchilar o‘rtasida ijtimoiy so‘rovnoma o‘tkazildi.

A meeting was held on the topic “Education Without Corruption.”
A meeting on the topic “Education Without Corruption” was organized by employees of the “Compliance Control” System Management Division for Combating Corruption at JSPU for 11th-grade students of Secondary School No. 30 in Jizzakh. The event focused particular attention on raising legal awareness and culture among young people.
During the meeting, students were provided with an understanding of the concept of corruption, its types, and its negative consequences. In particular, it was emphasized that corruption negatively affects the quality of education, reduces interest in learning, and leads to legal violations. At the same time, it was noted that a corruption-free educational environment ensures quality of knowledge, intellectual potential, and fair competition.
Additionally, the procedure for submitting appeals, the importance of maintaining impartiality, avoiding falsehoods and slander, and the inevitability of liability for any offense were explained. The content of regulatory legal documents in this area was also discussed. At the end of the meeting, a social survey was conducted among the students.