“Korrupsiyasiz ta’lim” mavzusida uchrashuv o‘tkazildi
JDPU Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi xodimlari tomonidan Jizzax shahridagi 30-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi 11-sinf o‘quvchilari bilan “Korrupsiyasiz ta’lim” mavzusida uchrashuv tashkil etildi. Tadbirda yoshlar o‘rtasida huquqiy ong va madaniyatni oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida o‘quvchilarga korrupsiya tushunchasi, uning turlari va salbiy oqibatlari haqida tushunchalar berildi. Xususan, korrupsiya ta’lim sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi, bilim olishga bo‘lgan qiziqishni pasaytirishi va qonunbuzarliklarga olib kelishi ta’kidlandi. Shu bilan birga, korrupsiyasiz ta’lim muhiti bilim sifati, intellektual salohiyat va adolatli raqobatni ta’minlashi qayd etildi.
Shuningdek, murojaatlar yo‘llash tartibi, ularda xolislikka rioya etish, yolg‘on va tuhmatdan saqlanish, har qanday huquqbuzarlik uchun javobgarlikning muqarrarligi tushuntirildi. Ushbu yo‘nalishdagi me’yoriy-huquqiy hujjatlar mazmuniga ham to‘xtalib o‘tildi. Uchrashuv yakunida o‘quvchilar o‘rtasida ijtimoiy so‘rovnoma o‘tkazildi.

Состоялась встреча на тему «Образование без коррупции»
Сотрудники отдела по управлению системой «Комплаенс-контроль» и противодействию коррупции ДжГПУ провели встречу с учащимися 11-х классов общеобразовательной школы №30 города Джизака на тему «Образование без коррупции». На мероприятии особое внимание было уделено повышению правового сознания и культуры среди молодежи.
В ходе встречи учащиеся были проинформированы о понятии коррупции, ее видах и негативных последствиях. В частности, отмечалось, что коррупция негативно влияет на качество образования, снижает интерес к получению знаний и приводит к правонарушениям. Вместе с тем было отмечено, что образовательная среда без коррупции обеспечивает качество знаний, интеллектуальный потенциал и справедливую конкуренцию.
Также разъяснены порядок подачи обращений, соблюдение в них объективности, избежание лжи и клеветы, неотвратимость ответственности за любое правонарушение. Также было затронуто содержание нормативно-правовых актов в этом направлении. В завершение встречи среди учащихся был проведен социальный опрос.