Ular orasidan — Malayya universiteti (University of Malaya, QS World University Rankings 2026 bo‘yicha 58-o‘rin)dan Dr. Moh’d Zieauddin Bin Kufian, shuningdek, Malayziya Xalqaro Islom universiteti (International Islamic University Malaysia, QS World University Rankings 2026 bo‘yicha 613-o‘rin)dan Assoc. Prof. Dr. Abdurahim A. Okhunov Aniq fanlar fakulteti mehmoni bo‘lishdi.
Tashrif davomida mehmonlar universitetda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar, ularni qiziqtirgan barcha savollarga javob berildi. Shuningdek, universitetlar o‘rtasida hamkorlik memorandumini imzolash, shartlar belgilash va mas’ul shaxslarni tayinlash masalalari kelishib olindi.
Qolaversa, Matematika kafedrasida o‘qitilayotgan fanlarni samarali o‘qitish, o‘quv qo‘llanmalar yaratish va ilmiy maqolalar chop etish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikka kelishildi.

On September 22, 2025, distinguished professors from Malaysia visited Jizzakh State Pedagogical University.
Among them were Dr. Moh’d Zieauddin Bin Kufian from the University of Malaya (ranked 58th in the QS World University Rankings 2026) and Assoc. Prof. Dr. Abdurahim A. Okhunov from the International Islamic University Malaysia (ranked 613th in the QS World University Rankings 2026), who were guests of the Faculty of Exact Sciences.
During the visit, the guests became acquainted with the facilities created at the university, and all their questions of interest were answered. In addition, agreements were reached on signing a memorandum of cooperation between the universities, defining the terms, and appointing responsible persons.
Furthermore, an agreement was reached on mutually beneficial cooperation in the effective teaching of subjects offered by the Department of Mathematics, the development of educational manuals, and the publication of scientific articles.