«Ma’rifat ulashib» loyihasi doirasida zamondosh shoir va yozuvchilar jizzaxlik yoshlar bilan uchrashdi
Dastlab taniqli adib va yozuvchilar ishtirokidag iuchrashuvlar JDPU qoshidagi tayanch maktablardan biri bo‘lgan 30-umumta’lim maktabi hamda 23-umumta’lim maktablarida tashkil qilindi.
Jizzax davlat pedagogika universiteti tashabbusi bilan maktablarda o‘tkazilgan tadbirda O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zolari To‘lqin Hayit, Oydinnisolar so‘z olib, adabiyot va yoshlar tarbiyasi masalasiga to‘xtaldilar. O‘quvchilarga kitob o‘qishning ma’naviy zarurati, yosh avlod mafkurasiga turli tahdidlar kuchayib borayotgan hozirgi sharoitdagi dolzarb ahamiyati haqida tushuncha berildi. Ijodkorlar o‘z ijod namunalaridan yod aytdilar.
Uchrashuvda barakali ijodi bilan milliy adabiyotimizda salmoqli o‘rin egallagan atoqli shoirlarimizning hayoti va ijodi yodga olindi. Muloqot chog‘ida o‘quvchilar o‘zlari qiziqqan savollarga javob olishdi.
Yoshlarni yuksak ma’naviyatli, fidoyi va vatanparvar inson etib tarbiyalashga qaratilgan “Ma’rifat ulashib” loyihasi davom etmoqda.
Zamondosh shoir va yozuvchilar, adabiyot darg‘alari respublikamiz bo‘ylab “Ma’rifat ulashib” dasturi doirasida barcha oliy va umumta’lim dargohlarida yoshlar bilan uchrashmoqdalar. Jizzax davlat pedagogika universiteti rahbariyati, professor-o‘qituvchilar va talabalar To‘lqin Hayit, Oydinniso kabi adabiyotimiz darg‘alarini ko‘tarinkilik bilan kutib olishdi.
Mehmonlar kun davomida rejalashtirilgan mazmunli uchrashuvlar, tadbirlar dasturi bilan yaqindan tanishtirish bilan bir qatorda oliygoh faoliyati, talabalar uchun yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdilar. Talabalar turar joyida yaratilgan sharoitlar, xususan, turli to‘garaklar ijodkorlarda iliq taassurot qoldirdi. Shundan so‘ng mehmonlar universitet hududidagi “Professorlar bog‘i” ida bo‘lishdi.
Yerga nihol – ko‘chat ekish xalqimizda uzoq yillar davomida insonlarga ezgulik ulashish kabi fazilatlardan dalolat beradi. Tashrif chog‘ida mehmonlar oliygohda yangi tashkil etilgan «Professorlar bog‘i»ga yangi nihol ekib, universitet uchun ko‘p yillar xizmat qila oladigan esdalik qoldirishdi.     “Professorlar bog‘i” yana bir nechta mevali va manzarali ko‘chatlar bilan boyidi.
Tadbirning asosiy qismi universitetning madaniyat saroyida davom etdi. Shoir va yozuvchilar Vatanni madh etuvchi she’rlar, g‘azallar o‘qidilar. Shu o‘rinda iqtidorli talabalar ham o‘zlari qoralagan she’rlarni taqdim etdilar. Ijodiy uchrashuv, badiiy kecha yoshlarga manzur bo‘ldi.Tadbir davomida ijodkorlar tomonidan talabalarga kitoblar ulashildi. Interaktiv tarzda o‘tkazilgan savol-javoblar talabalarga manzur bo‘ldi.

Contemporary poets and writers met with the youth from Jizzakh as part of the project “Sharing Enlightenment”.
First, meetings with the participation of well-known writers and writers were organized in the 30th general education school and the 23rd general education school, which is one of the base schools under JSPU.
At the event held in schools at the initiative of the Jizzakh State Pedagogical University, members of the Writers’ Union of Uzbekistan, Tolqin Hayit, Oydinnisolar spoke and touched on the issue of literature and youth education. Pupils were given an understanding of the spiritual necessity of reading books, the current importance of various threats to the ideology of the young generation. The creators spoke about the examples of their creations.
At the meeting, the life and work of our famous poets, who occupied an important place in our national literature with their blessed works, were remembered. During the discussion, the students got answers to the questions they were interested in.
The “Sharing Enlightenment” project, aimed at educating young people as highly spiritual, selfless and patriotic people, continues.
Contemporary poets and writers, literary schools are meeting with young people in all higher and general education schools within the framework of the “Sharing Enlightenment” program. The management of Jizzakh State Pedagogical University, professors, teachers and students enthusiastically welcomed our literature centers such as Tolqin Hayit and Aydinniso.
In addition to getting acquainted with the program of meaningful meetings and events planned for the day, the guests reviewed the activities of the university and the conditions created for students.The conditions created in the student residence, in particular, various clubs, made a warm impression on artists. After that, the guests visited the “Professors’ Garden” on the territory of the university.
Planting seedlings on the ground for many years in our nation shows the virtues of sharing goodness with people. During the visit, the guests planted a new sapling in the newly established “Professors’ Garden” at the university, leaving a memory that will serve the university for many years.The “Professors’ Garden” was enriched with several more fruit and ornamental plants.
The main part of the event continued in the university’s palace of culture. Poets and writers read poems and ghazals praising the Motherland. At this place, talented students also presented their poems. Creative meeting, artistic evening was enjoyed by young people. During the event, artists distributed books to students. Students enjoyed the interactive question-and-answer session.