Oks sivilizatsiyasi haqida akademik Anatoliy Sagdullaev talabalar bilan suhbatlashdi.
JDPI matbuot xizmatiga ko‘ra, bir necha darsliklar va kitoblar muallifi, taniqli olim va jamoat arbobi, tarix fanlari doktori, professor, O‘zbekiston fanlar akademiyasining akademigi A. Sagdullaev Jizzax davlat pedagogika insituti talabalari bilan suhbatlashdi.
“Bugungi kunda yoshlarimizga ilm, fan, texnika, san’at va boshqa sohalarda eng yuksak darajada yaratilayotgan imkoniyat va sharoitlar to‘g‘risida ta’’kidlab, yoshlar faqat bitta maqsad sari – yuksak bilimga ega bo‘lishi lozim va siz bo‘lg‘usi pedagoglar maktablarda saboq berasizlar va shuni hech qachon  unutmangki, hayotda eng muhim xujjat bu – maktab attestadidir. Chunki mening shu darajaga yetishishimda, mohir arxeolog bo‘lishimga maktab davrlari va maktabda olgan saboqlarim hamda o‘sha davrda maktab o‘quvchisi bo‘lishimga qaramasdan ilmiy tadqiqotlarda ishtirok etishim sabab bo‘lgan bo‘lsa, keyinchalik  nomzodlik va doktorlik dissertatsiyamni himoya qilishda ustozlarim ayniqsa, V. M. Masson, G. A. Pugachenkovalarning xizmati katta bo‘ldi” deb ta’kidlaydi akademik A. Sagdullaev.
Akademik A. Sagdullaev Jizzax vohasi va uning boy o‘tmishi tarixi haqida talabalarga shunday deydi:- “Bu voha o‘rta asrlarda Ustrushona atamasi bilan  tarixiy va yozma manbalar, afsona va rivoyatlarda tilga olinadi. Ayniqsa bu vohada   yunon istilochisi Aleksandr Makedonskiyning qattiq qarshilikka uchragani to‘g‘risida juda ko‘plab maqolalar va darsliklarda yozilgan. Ustrushona o‘lkasining hali ochilmagan va o‘rganilmagan qirralari ko‘p. Men aminmanki, siz talabalar ham hali bu borada ko‘p ishlarni amalga oshirasizlar. Shunindek, akademik A. Sagdullaev Markaziy Osiyoda hozirgi kunda tarixchilar O‘rta Osiyo terminini ishlatmoqda. O‘rta osiyoning tarixi va madaniyatini yangicha nigoh asosida o‘rganish borasida davlatimiz tomonidan sezilarli ishlar amalga oshirilayotganligi, shu o‘rinda qadimgi davlatchilik va shaharlar to‘g‘risida o‘z nuqtai nazarlarini bayon qilib, qadimgi Baqtriya, So‘g‘d, Xorazm, parfiya, Marg‘iyona davlatlari tarixiy chegar nuqtai nazaridan ularni bir biridan ajratib bo‘lmaydi. Nega deganda bu qadimiy davlatlar hozirgi chegaralanishga mutlaqo mos kelmaydi.  Mazkur qadimgi davlatlarni bir xalqqa va bir millatga tegishli deb da’vo qilish, va tarixchilar o‘rtasida musobaqa qilish bu juda katta siyosiy xatolikdir. Bugun davlatlararo integratsiya, ilmiy hamkorlik masalasi tobora kuchayib bormoqda. Biz 30 yil orqada qolib ketdik, arxeologik tadqiqotlar va izlanishlar borasida qanday kashfiyotlar qilingani, dunyo olimlari qanday natijalarga erishganligi to‘g‘risida bexabar qolib ketdik. Qanchadan qancha arxeologik obidalarni yer bilan tekislab yubordik. Bugun mamlakatimizda turizm salohiyatiga keng yo‘l ochilmoqda. Xorijiy mamlakatlarda arxeologik madaniyat va obidalar saqlanib qolgan. Ziyorat turizmi rivojlanmoqda. Bu borada tarixchi va arxeloglar zimmasiga yanada mas’uliyatli vazifalar topshirilmoqda. Yangi izlanish va kashfiyotlar O‘rta Osiyo hududida shaharsozlik va davlatchilikning vujudga kelishi bilan bog‘liq qarashlar va sivilizatsiyalar Misr, Shumer, Akkad va Elam sivilizatsiyasidan kam emasligini olimlarimiz isbotlab bermoqda”
1. Sagdullaev talabalarga Oks sivilizatsiyasi haqida batafsil tushuncha berib, shahar va davlatlarning vujudga kelishi, diniy qarash va e’tiqodlar, moddiy va ma’naviy boyliklar to‘g‘risida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Tadbirda O‘zbekiston Milliy universiteti o‘qituvchisi A. Xoliqulov, Urganch davlat universiteti kafedar mudiri O‘. Abdullaev ishtirok etishdi. Akademik A. Sagdullaev tadbir so‘ngida JDPI jamoasiga minnatdorchilik bildiririb, shu yilning 26 aprelida bo‘lib o‘tadigan “Jizzax arxeologiyasi: Kecha va bugun” ilmiy amaliy konferensiyada yana bir bor tarixiy fakt va dalillarga boy bo‘lgan ma’ruza bilan ishtirok etishini ma’lum qildi. Mazkur konferensiya JDPI tarix fakultetida yangi “O‘zbekiston arxeologiyasi” kafedrasini tashkil etilishiga muhim asos bo‘lib xizmat qiladi.

Встреча академика Анатолия Сагдуллаева со студентами по вопросам цивилизации Окс
Джизакском государственном педагогическом институте проведена встреча автором многочисленных учебников и книг, известным учёным и общественным деятелем, доктором исторических наук, профессором, академиком АН РУ А. Сагдуллаевым.
Академик А. С. Сагдуллаев отметил: «Вы будущие педагоги, будете работать в школе. Вы должны запомнить, что сегодняшняя молодёжь должна овладеть знаниями, наукой, техникой, уметь ориентироваться в искусстве, в других сферах, воспользоваться теми широкими возможностями, должны стремиться овладеть высокими, всесторонними знаниями, так как самый главный документ – школьный аттестат. Той высокой степени, которой я достиг в области археологии, прежде всего, я обязан школьным годам и тем знаниям, которые я получил во время обучения в школе. Позже я имел возможность участвовать в научных исследованиях. При защите кандидатской и докторской диссертации мне оказали большую помощь мои руководители В.М.Массон, Г.А. Пугаченкова», — говорил академик А.Сагдуллаев.
Академик говорил о Джизакской области, о её богатой истории: эта местность в средние века в исторических и рукописных источниках, в легендах и сказаниях называлась Уструшона. Особенно подробно даётся информация об Александре Македонском, который здесь встретил ожесточенное сопротивление, о которых говорится в многочисленных статьях и учебниках. Ещё очень много имеется неизученных и мало раскрытых сторон этой области.  Он отметил: «Я с уверенностью могу сказать, что и вы тоже внесете свой вклад в разрешение многих вопросов. Со стороны нашего правительства уделяется большое внимание изучению под новым углом зрения истории и культуры Цетральной Азии». А. С. Сагдуллаев представил своё воззрение на древнюю государственность и города: Бактрию, Согду, Хорезм, Парфию, Маргиёну, чью историю нельзя отделить друг от друга. Ошибочным будет считать, что эти древние государства принадлежат одному народу, одной национальности, и устраивать «состязания» между историками было бы политической ошибкой.
Как отметил ученный, на сегодняшний день заметно усиление межгосударственной интеграции, вопросов научного сотрудничества. Развивается туристическое паломничество. В этом плане на историков и археологов возлагается большая ответственность. Ученые доказывают, что в Центральной Азии градостроительство и государственность имеют возраста не меньше чем цивилизации Египта, Шумера и Аккада, о чем свидетельствуют исследования наших ученых».
Академик А. Сагдуллаев подробно описав цивилизацию Окса, поделился со студентами своими мыслями о возникновении городов и государств нашей страны религиозных воззрений и идеологии, о материальных и духовных богатствах. Он также ответил на вопросы студентов.