Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan ”Korrupsiyaga qarshi kurashish, ta’lim tizimida korrupsiyaviy xavf-xatarni oldini olish” mavzusida iqtisodiy o‘qish tashkil etildi.
Davlat organlari zimmasidagi vazifa va funksiyalarni bajarish, xususan oliy ta’lim tizimida yuzaga keladigan korrupsiyaga oid xavf-xatarlarni baholash tizimini takomillashtirish, halollik standartlarini joriy etish, sohada olib borilayotgan ishlarning natijadorligini oshirish, muhim ijtimoiy masalalarga oid ochiq ma’lumotlar ko‘lamini yanada kengaytirish, ulardan to‘siqlarsiz foydalanishni ta’minlash maqsadida tashkil etilgan iqtisodiy o‘qishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2025-yilning 5-mart kuni bo‘lib o‘tgan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengash yig‘ilishida belgilab berilgan hamda yurtimizda korrupsiyadan holi muhit yaratishni davom ettirish bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar shuningdek, vazirlik va oliy ta’lim muassasalari rektorlarining bu boradagi shaxsiy masuliyatini yanada oshirish masalalari muhokama etildi.
Yig‘ilishda va zoom elektron platformasi orqali respublikamizdagi barcha oliy ta’lim muassasalari rektorlari, bo‘lim rahbar va mas’ul xodimlari ishtirok etishdi. Tadbirni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari S.Buzrukxonov kirish so‘zi bilan ochib, mavzu yuzasidan va vazirlik tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar borasida yig‘ilish ishtirokchilariga ma’lumot berdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi mas’ul xodimi I.Ochilov, Toshkent davlat yuridik universiteti o‘qituvchisi, yuridik fanlari doktori S.Niyozova mavzu yuzasidan o‘z ma’ruzalari bilan chiqish qilishdi. Tadbirda xodimlar uchun taqdim etilgan ma’ruza va ma’lumotlar faoliyatlari uchun muhimligi e’tirof etilib, kelgusidagi vazifalar belgilab olindi.  Yig‘ilishda Jizzax davlat pedagogika universiteti jamoasi ham ishtirok etdi.

Министерством высшего образования, науки и инноваций организовано экономическое чтение на тему «Борьба с коррупцией, предотвращение коррупционных рисков в системе образования»
В ходе экономического чтения, организованного с целью выполнения задач и функций, возложенных на государственные органы, в частности, совершенствования системы оценки коррупционных рисков, возникающих в системе высшего образования, внедрения стандартов честности, повышения результативности проводимой работы в этой сфере, дальнейшего расширения объема открытых данных по важным социальным вопросам и обеспечения беспрепятственного доступа к ним, были обсуждены приоритетные задачи, определенные Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на заседании Национального совета по противодействию коррупции 5 марта 2025 года. Также были рассмотрены вопросы продолжения создания среды, свободной от коррупции в нашей стране, и дальнейшего повышения личной ответственности руководителей министерств и ректоров высших учебных заведений в этом направлении.
В совещании и через электронную платформу Zoom приняли участие ректоры всех высших учебных заведений республики, руководители и ответственные сотрудники отделов. Заместитель министра высшего образования, науки и инноваций С. Бузрукханов открыл мероприятие вступительным словом и проинформировал участников совещания о работе, проводимой министерством по противодействию коррупции. Также с докладами по данной теме выступили ответственный сотрудник Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан И.Очилов, преподаватель Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук С.Ниёзова. На мероприятии была отмечена важность представленных для сотрудников докладов и информации для их деятельности, определены задачи на будущее.  В совещании также принял участие коллектив Джизакского государственного педагогического университета.