Payshanba — Yoshlar kuni doirasida ochiq muloqоt o‘tkazildi
Jizzax viloyati Ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘i, general-mayor G‘ayrat Qodirov Jizzax davlat pedagogika universiteti Tibbiyot fakulteti talabalari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbir avvalida mehmonlar fakultetda yaratilgan sharoitlar, o‘quv jarayonlari hamda fakultet faoliyati bilan tanishdilar.
Ochiq muloqot davomida ichki ishlar tizimida tibbiyot yo‘nalishining o‘rni, jamoat xavfsizligini ta’minlashda tibbiy xizmatning ahamiyati malakali kadrlar tayyorlash hamda tizimining tibbiyot bo‘limlarida faoliyat yuritish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.

An open dialogue was held within the framework of Thursday — Youth Day.
The head of the Jizzakh Regional Internal Affairs Directorate, Major General G‘ayrat Qodirov, held a meeting with students of the Faculty of Medicine at Jizzakh State Pedagogical University.
At the beginning of the event, the guests familiarized themselves with the conditions created at the faculty, the educational processes, and the faculty’s activities.
During the open dialogue, an exchange of views took place on the role of the medical field in the internal affairs system, the importance of medical services in ensuring public safety, the training of qualified personnel, and the opportunities for working in the medical departments of the system.