PORA OLISH – JAZOSI MUQARRAR JINOYAT!
Korrupsiya jamiyat taraqqiyotiga jiddiy to‘siq bo‘ladigan, adolat va qonun ustuvorligini izdan chiqaradigan xavfli illat hisoblanadi. Xususan, pora olish jinoyati davlat boshqaruvi tizimiga putur yetkazib, fuqarolarning ishonchini susaytiradi. Shu sababli qonunchiligimizda bu qilmish uchun qat’iy javobgarlik belgilangan.
Pora olish — mansabdor shaxsning o‘z xizmat mavqeidan foydalangan holda sodir etishi lozim yoki mumkin bo‘lgan muayyan harakatni pora berayotgan shaxs manfaatlarida bajarishi yoki bajarmasligi evaziga, shaxsan o‘zi yoki vositachi orqali, moddiy qimmatliklar olishi yoki mulkiy manfaatdor bo‘lishidir.
Qonun oldida hamma teng. Mansab, lavozim yoki obro‘ javobgarlikdan ozod qilmaydi. Har bir davlat xizmatchisi halollik, vijdon va mas’uliyat bilan faoliyat yuritishi shart.Korrupsiyaga qarshi kurash — bu faqat davlat organlarining emas, balki butun jamiyatning umumiy vazifasidir.

BRIBERY IS A CRIME WITH INEVITABLE PUNISHMENT!
Corruption is a dangerous disease that becomes a serious obstacle to the development of society and undermines justice and the rule of law. In particular, the crime of bribery damages the system of state governance and weakens citizens’ trust. Therefore, our legislation establishes strict liability for this act.
Bribery — is the act of a public official using his or her official position to receive, personally or through an intermediary, material valuables or a property interest in exchange for performing or not performing a specific action, which he or she must or may commit, in the interests of the person giving the bribe.
Everyone is equal before the law. Position, rank, or reputation does not exempt from liability. Every public servant must act with integrity, conscience, and responsibility. The fight against corruption is not only the task of government bodies but a common duty of the entire society.