Prezident tabrigi: O‘qituvchilar uchun yangi imtiyozlar joriy etildi.
1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev yo‘llagan tabrikda pedagoglar mehnatini qadrlash va ularning turmush sharoitini yanada yaxshilashga qaratilgan muhim tashabbuslar e’lon qilindi.
Davlat rahbari ta’lim sohasi rivoji va o‘qituvchilarning nufuzini oshirish yo‘lida qator yangi imkoniyatlar yaratilishini ta’kidlab o‘tdi. Xususan:
Ipotekada yengillik – 15-yillik stajga ega oliy toifali pedagoglarga ipoteka krediti boshlang‘ich badalining 25 foizi davlat tomonidan qoplab beriladi.
Farzandlari uchun chegirma – oliygohga qabul qilingan pedagog farzandlari uchun kontrakt to‘lovida 30 foizlik chegirma joriy etiladi.
Kompyuter xaridi uchun kredit – o‘qituvchilar zamonaviy texnika sotib olishlari uchun 10 million so‘mgacha imtiyozli kredit ajratiladi.
Davlat xizmatlarida arzonlik – yangi yildan boshlab pedagoglar davlat xizmatlari uchun belgilangan to‘lovlarni ikki baravar kam to‘laydi.
Yosh pedagoglarga ta’lim krediti – dunyo TOP-300 oliygohga o‘qishga qabul qilingan bo‘lg‘usi pedagoglarga 20 ming AQSH dollarigacha imtiyozli ta’lim krediti beriladi.
Ushbu yangiliklar yurtimizda pedagoglarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, ularning mehnatini munosib qadrlash va ta’lim sifatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi shubhasiz.

Поздравление Президента: Для учителей введены новые льготы.
В поздравлении, направленном Президентом Шавкатом Мирзиёевым по случаю 1 октября — Дня учителей и наставников, озвучены важные инициативы, направленные на признание труда педагогов и дальнейшее улучшение их условий жизни.
Глава государства отметил, что для развития сферы образования и повышения престижа учителей будет создан ряд новых возможностей. В частности:
Льгота по ипотеке — педагогам высшей категории со стажем работы 15 лет государство возместит 25 процентов первоначального взноса по ипотечному кредиту.
Скидка для детей — для детей педагогов, поступивших в вуз, будет введена 30-процентная скидка на оплату контракта.
Кредит на покупку компьютера — учителям будет предоставлен льготный кредит до 10 миллионов сумов для приобретения современной техники.
Доступность государственных услуг — с нового года педагоги будут платить в два раза меньше за государственные услуги.
Образовательный кредит для молодых педагогов — будущим педагогам, принятым на учебу в ТОП-300 университетов мира, будет предоставлен льготный образовательный кредит до 20 тысяч долларов США.
Эти нововведения, несомненно, окажут положительное влияние на усиление социальной защиты педагогов в нашей стране, достойную оценку их труда и качество образования.